Strona główna

Brenna Historia
Szlaki piesze
Trasy rowerowe
Narty
Obiekty sportowe
Noclegi
Schroniska
Dojazd PKS, PKP
Ważne adresy
Plan Brennej
Mapa on-line
Przewodniki i mapy
Przewodniki i mapy
Porady Bezpieczeństwo w górach
Odzież turystyczna
Tkaniny
Podhalanka.pl
wstecz

Właściwy ubiór - odzież turystyczna

Cechą charakterystyczną regionów górskich są częste i nagłe zmiany warunków atmosferycznych. Słoneczny poranek wcale nie gwarantuje nam, że już w południe nie będzie burzy. Wybierając się w góry należy przywiązywać szczególną wagę do właściwego ubioru. Niezależnie od pory roku, zawsze trzeba mieć w plecaku dodatkową bluzę (na szczytach często wieje silny wiatr) oraz kurtkę przeciwdeszczową (nigdy nie wiadomo, kiedy spadnie deszcz).

OBUWIE

Buty są jednym z najważniejszych elementów ubioru turysty górskiego. Szlaki obfitują bowiem w kamienie, korzenie, dziury i inne "atrakcje". Nasze nogi są tu narażone na skręcenia, obtarcia i odparzenia. Dlatego właściwy wybór obuwia jest sprawą priorytetową.
Przede wszystkim trzeba się zastanowić, w jakim terenie buty będą wykorzystywane. Obuwie przeznaczone do lekkich wycieczek z pewnością nie sprawdzi się w wysokich partiach gór.

Generalnie buty do wędrówek po górach powinny posiadać:
- grubą, porządnie wykonaną i odporną na poślizgi podeszwę
- cholewkę usztywniającą kostkę
- wszyty na całej długości język, zapobiegający dostawaniu się kamieni,
  gałęzi itp. do wnętrza buta
- oddychającą membranę

Najlepsze podeszwy wykonywane są z Vibramu. Tworzywo to jest niezwykle odporne na ścieranie, dzięki czemu butów z Vibramem używać można zwykle przez kilka lat. Vibram jest też odporny na ślizganie.

Membrana zapewnia odprowadzanie potu na zewnątrz buta, co zapobiega powstawaniu odparzeń. Najbardziej efektywną membraną jest Gore-tex, powszechnie wykorzystywany do produkcji wysokiej klasy odzieży turystycznej.

Niestety, zarówno Vibram jak i Gore-tex to materiały drogie. Buty posiadające podeszwę z Vibramu kosztują zwykle powyżej 300 zł, natomiast obuwie z membraną Gore-tex to wydatek minumum 400 zł.
Nie warto się załamywać! Jeśli nie stać nas na powyższe materiały, należy poszukać obuwia wyposażonego w tańsze zamienniki. Firmy specjalizujące się w produkcji odzieży i obuwia turystycznego mają w swojej ofercie wiele modeli butów posiadających podeszwy z trudnościeralnej gumy oraz inne niż Gore-tex membrany, np. Sympatex. Ważne jest, aby nie kupować butów przysłowiowej "firmy krzak", tylko poszukać czegoś w ofercie renomowanych producentów.
Przed zakupem należy przymierzyć na grubą skarpetę obydwa buty, dokładnie je zasznurować i pospacerować po sklepie. Palce nie mogą dotykać czuba buta i powinny mieć trochę miejsca na ruch. Ta przestrzeń jest niezbędna do magazynowania ciepłego powietrza, co jest istotne szczególnie w zimie. W ciasnych butach stopy bardzo szybko marzną! Uwaga! Każde buty, bez względu na producenta i cenę, wymagają rozchodzenia. Najgorsze co można zrobić, to założyć nowe, niesprawdzone buty i wybrać się w góry - obtarcia i pęcherze gwarantowane.ODZIEŻ

W górach najlepiej sprawdza się dobrej klasy odzież turystyczna, wykonana ze specjalistycznych materiałów. Zaawansowane technologicznie, "oddychające" tkaniny skutecznie chronią przed deszczem, wiatrem i zimnem, odprowadzając jednocześnie pot na zewnątrz. Nasze ciało pozostaje dzięki temu bardziej suche, co zapewnia duży komfort termiczny (spocone ciało szybko marznie).
Zobacz: Rodzaje tkanin specjalistycznych.

Powszechnie wykorzystywana do produkcji "zwykłej" odzieży bawełna, praktycznie nie sprawdza się w zaawansowanej turystyce górskiej. Bawełna bardzo szybko nasiąka potem i wilgocią, przez co potęguje odczuwanie zimna. Ponadto długo schnie, a po nasiąknięciu staje się ciężka. To samo dotyczy zresztą wełnianych swetrów, które stają się mokre nie tylko podczas deszczu, ale także łapią wilgoć z otoczenia.

Właściwą ochronę przed warunkami atmosferycznymi oraz komfort wielogodzinnego marszu zapewnia jedynie specjalistyczna odzież turystyczna.

Dobry, "oddychający" strój turystyczny powinien się składać z trzech głównych warstw:
1. Bielizna oddychająca - warstwa najbliższa ciału, mająca odsysać wilgoć od ciała i transportować ją na zewnątrz. Bieliznę termoaktywną szyje się zwykle z cienkiej tkaniny polarowej (Polartec 100).

2. Warstwa ocieplająca - zadaniem tej warstwy jest gromadzenie i utrzymywanie ciepła oraz transportowanie wilgoci na zewnątrz. W tej roli świetnie sprawdzają się liczne odmiany tkanin polarowych (np. Polartec 200). Warstwa ocieplająca jest bardzo istotna, gdyż zmarznięty organizm zużywa mnóstwo energii na ogrzanie ciała, co powoduje spadek wydolności.

3. Warstwa zewnętrzna - warstwa ta chroni nas przed deszczem, wiatrem oraz zimnem. Musi też posiadać specjalną membranę (np. Gore-tex), która dzięki mikroskopijnym szczelinkom transportuje wilgoć na zewnątrz, ale chroni przed deszczem.

Łatwo zauważyć, że wszystkie warstwy łączy "oddychalność", czyli zdolność do transportowania wilgoci (pary wodnej pochodzącej z potu) na zewnątrz. Należy pamiętać, że aby system działał, wszystkie warstwy odzieży muszą "oddychać". Jeśli na bieliznę termoaktywną założymy bawełnianą bluzę, efekt nie będzie zadowalający.

Niestety, rzeczy dobre zwykle są drogie. O ile ceny bielizny i bluz polarowych są jeszcze do przełknięcia, to cena Gore-texu może przyprawić o zawrót głowy (kurtka z Gore-texu to wydatek minimum 1000 zł).

Jeśli nie stać nas na specjalistyczną odzież turystyczną, należy ubierać się "na cebulkę", tzn. zakładać kilka warstw, które w zależności od warunków można po kolei zdejmować. w wielowarstwowym stroju będzie nam znacznie cieplej, gdyż w istocie ogrzewa nas ciepłe powietrze zgromadzone pomiędzy warstwami odzieży. Trzeba jednak unikać przegrzania organizmu i przepocenia ubrania. Godne polecenia są kamizelki chroniące jedynie plecy i klatkę piersiową oraz całkowicie rozpinane bluzy, zapewniające dużą możliwość regulacji temperatury.wstecz

Ustroń
Wisła
SzczyrkGaleria zdjęć
Jesień w górach

Przyroda - Galeria zdjęć

Pogoda
Górska Odznaka Turystyczna PTTK

Ciekawe strony


O serwisie   |   Kontakt   |   (c) Copyright BeskidSlaski.pl 2004 - 2016