Strona główna

Brenna Historia
Szlaki piesze
Trasy rowerowe
Narty
Obiekty sportowe
Noclegi
Schroniska
Dojazd PKS, PKP
Ważne adresy
Plan Brennej
Mapa on-line
Przewodniki i mapy
Przewodniki i mapy
Porady Bezpieczeństwo w górach
Odzież turystyczna
Tkaniny
Podhalanka.pl
wstecz

Przystań wodna w Leśnicy

Przystań położona jest około 3,5 km od centrum Brennej, w dolinie potoku Leśnica. Od zachodu otacza ją pasmo Orłowej (813 m.n.p.m.) oraz Beskidka (700 m.n.p.m.), a od wschodu pasmo Starego Gronia (790 m.n.p.m.).
Przystań wodna w Leśnicy Przystań wodna w Leśnicy
Zaporę wybudowano w 1940 roku, po wielkiej powodzi, która wyrządziła wiele szkód materialnych. Podczas budowy odkryto srebrne monety pochodzące z XVI w., co pozwoliło historykom wysunąć dwie hipotezy. Pierwsza z nich zakłada, że w średniowieczu przebiegał tędy szlak handlowy. Druga głosi, że w dolinie mieszkał bogaty kupiec. Niestety, żadna z hipotez nie została naukowo potwierdzona.
Obecnie akwen służy głównie turystom. W okresie od maja do września można tu wypożyczać rowery wodne oraz kajaki. W pobliżu znajduje się pole namiotowe oraz punkty gastronomiczne.


Przystań wodna w Hołcynie

Przystań znajduje się 1,5 km od centrum Brennej, w dolinie potoku Hołcyna. Prowadzi do niej droga asfaltowa, którą biegnie niebieski szlak turystyczny.
Przystań wodna w Hołcynie Przystań wodna w Hołcynie
Przystań położona jest na wysokości 450 m.n.p.m. Od zachodu otacza ją pasmo Starego Gronia (790 m.n.p.m.), a od wschodu pasmo Kotarza (974 m.n.p.m.).
Zaporę, która początkowo miała pełnić funkcję przeciwpowodziową, zbudowano w 1962 roku. Jej długość wynosi 80 m, a wysokość progu 5 m. Średnia głębokość zbiornika wodnego to około 1 m.
Przystań czynna jest od maja do września. Można wypożyczać rowery wodne oraz kajaki. Niedaleko znajduje się też restauracja i bar.


wstecz

Ustroń
Wisła
SzczyrkGaleria zdjęć
Jesień w górach

Przyroda - Galeria zdjęć

Pogoda
Górska Odznaka Turystyczna PTTK

Ciekawe strony


O serwisie   |   Kontakt   |   (c) Copyright BeskidSlaski.pl 2004 - 2016