Strona główna

Brenna Historia
Szlaki piesze
Trasy rowerowe
Narty
Obiekty sportowe
Noclegi
Schroniska
Dojazd PKS, PKP
Ważne adresy
Plan Brennej
Mapa on-line
Przewodniki i mapy
Przewodniki i mapy
Porady Bezpieczeństwo w górach
Odzież turystyczna
Tkaniny
Podhalanka.pl
wstecz

Rowerem pod górkę, czyli trasy rowerowe w Brennej

Rowerem na Błatniej Chociaż w okolicach Brennej nie wytyczono wielu szlaków stricte rowerowych, na amatorów kolarstwa górskiego czekają ciekawe, widokowe i - co najważniejsze - przejezdne szlaki piesze.
Poniżej zamieszczamy krótki opis szlaku rowerowego z Brennej do Górek Wielkich. Wkrótce zamieścimy także propozycje wycieczek rowerowych przy wykorzystaniu górskich tras pieszych.

Jeśli na rower wsiadasz tylko
"od święta", koniecznie przeczytaj porady dot. jazdy na rowerze w górach!Czarny szlak rowerowy
Brenna Centrum -> Górki Wielkie (10 km)

Rzeka Brennica, wzdłuż brzegu szlak rowerowy Szlak ten prowadzi wyłącznie drogami utwardzonymi, dzięki czemu stanowi doskonałą propozycję dla "niedzielnych" rowerzystów oraz rodzin z dziećmi. Początkowo trasa biegnie szutrową drogą wzdłuż brzegu rzeki Brennicy, a następnie mało uczęszczanym, wąskim asfaltem. Przy szlaku znajduje się kilka punktów gastronomicznych - podczas wycieczki można coś przekąsić. Trasa kończy się w Górkach Wielkich, gdzie warto obejrzeć zabytkowy kościół. Dalej można pojechać zielonym szlakiem rowerowym do Nierodzimia (4 km, do zwiedzenia stary, drewniany kościółek) i do Ustronia (10 km).Uwaga! Jazda na rowerze w górach jest znacznie trudniejsza, bardziej wymagająca kondycyjnie i dużo bardziej niebezpieczna niż jazda w jakimkolwiek innym regionie kraju. Należy więc mierzyć siły na zamiary, a szczególną wagę przywiązywać do zasad bezpieczeństwa. Dobry kask na głowie i apteczka w plecaku to rzeczy, bez których nie powinno się nawet myśleć o górskich eskapadach.

Kilka porad:
1. Jeśli na rowerze jeździsz okazjonalnie, wybieraj łatwe trasy, najlepiej biegnące po terenach płaskich, w najbliższych okolicach miasteczka.
2. Pamiętaj, że trasa, którą bez większego wysiłku pokonałeś pieszo, może okazać się trudna do przejechania na rowerze.
3. Staraj się rozsądnie oceniać swoje umiejętności techniczne. Jeśli nie jesteś pewien, czy potrafisz przejechać dany odcinek (np. stromy zjazd), bezwzględnie zejdź z roweru!
4. Przed wyjazdem upewnij się, że rower jest w pełni sprawny technicznie. Przede wszystkim sprawdź hamulce!
5. Zabierz ze sobą podstawowe narzędzia rowerowe, łatki oraz zapasową dętkę.
6. Podczas jazdy pij dużo wody, najlepiej niegazowanej. Należy pić mało (jednorazowo 100 - 150 ml), ale bardzo często. Pić trzeba nawet wtedy, kiedy nie odczuwa się jeszcze pragnienia.
7. Zabierz ze sobą dodatkową bluzę - po pierwsze, pogoda szybko może się zmienić, a po drugie, podczas zjadów wiatr potrafi bardzo wychłodzić ciało.
8. Na wycieczki rowerowe zawsze zabieraj małą apteczkę, mapę, telefon komórkowy oraz pieniądze. Poinformuj też kogoś o celu swojej wyprawy.wstecz

Ustroń
Wisła
SzczyrkGaleria zdjęć
Jesień w górach

Przyroda - Galeria zdjęć

Pogoda
Górska Odznaka Turystyczna PTTK

Ciekawe strony


O serwisie   |   Kontakt   |   (c) Copyright BeskidSlaski.pl 2004 - 2016