Strona główna

Szczyrk Historia
Szlaki piesze
Trasy rowerowe
Narty
Noclegi
Schroniska
Dojazd PKS, PKP
Ważne adresy
Plan Szczyrku
Mapa on-line
Przewodniki i mapy
Przewodniki i mapy
Porady Bezpieczeństwo w górach
Odzież turystyczna
Tkaniny
Podhalanka.pl
wstecz

Przełęcz Salmopolska (Biały Krzyż) w Szczyrku

Jednym z najbardziej aktrakcyjnych miejsc w okolicach Szczyrku jest Przełęcz Salmopolska, nazywana także Białym Krzyżem. Na przełęczy znajduje się bowiem kilkumetrowej wysokości krzyż, a najbliższy szczyt w okolicy nosi nazwę Białego Krzyża (941 m n.p.m.).
Widok z Przełęczy Salmopolskiej W tle Czantoria Wielka
Przełęcz Salmopolska położona jest na wysokości 934 m n.p.m. i stanowi świetny punkt widokowy. Pięknie widać z niej szczyty i stoki górskie otaczające Szczyrk od strony zachodniej.

Jeśli podejdziemy kawałek pod górkę w stronę figury białego krzyża, przy ładnej pogodzie zobaczymy malowniczą panoramę Beskidów, z Czantorią Wielką na czele.
Panorama z Malinowa Panorama z Malinowa
Najwspanialszy widok podziwiać można jednak z pobliskiego szczytu Malinów (1117 m n.p.m.), na który podejść można czerwonym szlakiem prowadzącym na Malinowską Skałę. Podejście jest trochę męczące i zajmuje około 30 min, ale przepiękne krajobrazy w całości rekompensują ten wysiłek.

Zajazd Biały Krzyż Bar na Przełęczy Salmopolskiej
Na przełęczy znajdują się dwa punkty gastronomiczne. Pierwszy to klimatyczny zajazd "Biały Krzyż", mieszczący się w starej, drewnianej chacie. Pośrodku izby znajduje się palenisko, stanowiące dodatkową atrakcję lokalu. Drugi punkt to drewniany bar, oferujący smaczną kuchnię domową. Lokal dysponuje przeszkloną salą konsumpcyjną, a na zewnątrz znajduje się kilka stolików.

Zimą na przełęczy działają dwa wyciągi narciarskie dla początkujących i jeden dla dzieci.

Przełęcz Salmopolska stanowi niewielki węzeł szlaków turystycznych. Podążając czerwonym szlakiem turystycznym dotrzemy stąd na Malinowską Skałę (1 h 30 min), a idąc w przeciwnym kierunku - na Przełęcz Karkoszczonkę (2 h 30 min), a dalej na Klimczok (4 h). Na przełęczy rozpoczyna się też szlak żółty, prowadzący asfaltem do przystanku PKS Szczyrk Salmopol (45 min).

Na Przełęcz Salmopolską dojść można pieszo (np. żółtym szlakiem z przystanku PKS Szczyrk Salmopol - około 1 h), dojechać samochodem (na górze jest parking), lub autobusem. Uwaga! Na Biały Krzyż kursują ze Szczyrku jedynie 3 autobusy dziennie.

Rozkłady jazdy PKS: www.pks.bielsko.pl
Na stronie znaleźć można rozkład jazdy autobusów PKS z Dworca Autobusowego w Bielsku - Białej, a także z wybranego przystanku w Szczyrku.wstecz

Ustroń
Wisła
BrennaGaleria zdjęć
Jesień w górach

Przyroda - Galeria zdjęć

Pogoda
Górska Odznaka Turystyczna PTTK

Ciekawe strony


O serwisie   |   Kontakt   |   (c) Copyright BeskidSlaski.pl 2004 - 2016


Szczyrk - Przełęcz Salmopolska, Biały Krzyż, Salmopol. Punkt widokowy, wyciąg narciarski.