Strona główna

Szczyrk Historia
Szlaki piesze
Trasy rowerowe
Narty
Noclegi
Schroniska
Dojazd PKS, PKP
Ważne adresy
Plan Szczyrku
Mapa on-line
Przewodniki i mapy
Przewodniki i mapy
Porady Bezpieczeństwo w górach
Odzież turystyczna
Tkaniny
Podhalanka.pl
wstecz

Górska Odznaka Turystyczna PTTK

Górska Odznaka Turystyczna (GOT) jest jedną z najstarszych polskich odznak turystycznych. Została powołana do życia już w roku 1935 przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie - jako Górska Odznaka Turystyczna PTT. W 1950 r. doszło do połaczenia PTT i Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, które utworzyły Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze (PTTK). Od tego czasu odznaka nosi nazwę GOT PTTK.

GOT Popularna Górska Odznaka Turystyczna stanowi potwierdzenie umiejętności i doświadczenia turysty górskiego. Jest symbolem zamiłowania do gór i ciągłego poznawania świata - szczególnie tego opisywanego zwykle za pomocą szlaków, poziomic na mapie i metrów nad poziomem morza. GOT jest manifestacją szczególnego trybu życia: wielogodzinnych górskich wędrówek, bliskiego kontaktu z naturą, chwil refleksji, wysiłku i satysfakcji. Odznaka jest też pewną materialną nagrodą oraz narzędziem propagowania turystyki górskiej.

Książeczka GOT PTTK Górską Odznakę Turystyczną zdobywa się poprzez odbywanie pieszych wycieczek szlakami turystycznymi na terenie gór polskich i potwierdzanie tego pieczątkami przybijanymi w "Książeczkach GOT PTTK". Pieczątki znajdują się w schroniskach, domach turysty, stacjach turystycznych i innych obiektach noclegowych. Jeśli w danej miejścowości nie ma żadnego obiektu turystycznego dysponującego pieczątką, można podbić pieczątkę innej instytucji - np. Urzędu Gminy, Domu Kultury, Izby Regionalnej, muzeum, a w ostateczności nawet sklepu. Chodzi o potwierdzenie obecności w danym miejscu. Wykaz tras wraz z ilością punktów do zdobycia oraz Regulamin GOT znaleźć można w książce* wydawanej przez PTTK (do nabycia w oddziałach PTTK i schroniskach, podobnie jak książeczki do zbierania pieczątek).

Istnieje kilka stopni GOT: popularna, mała brązowa, mała srebrna, mała złota, duża srebrna, duża złota oraz specjalna: "za wytrwałość". Zdobywa się je w różnych kategoriach, a ilość punktów niezbędną dla zdobycia odznaki w danej kategorii prezentuje poniższa tabela:

Tabelka GOT PTTK

Przeciętnej długości wycieczka w Beskidzie Śląskim umożliwia zdobycie kilkunastu punktów. Dłuższe wycieczki dają 20-30 pkt.

Odznaki "duże" i "za wytrwałośc" zdobywa się nieco inaczej - szczegółowe informacje znaleźć można w serwisie internetowym PTTK oraz we wspomnianej już książce PTTK zawierającej wykaz punktowanych tras i Regulamin GOT.

Gorąco zachęcamy Was do podbijania pieczątek, zbierania punktów i zdobywania kolejnych stopni Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK!


*) "Górska Odznaka Turystyczna PTTK. Odznaki Narciarskie PTTK. Regulaminy. Trasy punktowane", Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK, Kraków 2006.
W tekście wykorzystaliśmy informacje zawarte w niniejszej książce.wstecz

Ustroń
Wisła
BrennaGaleria zdjęć
Jesień w górach

Przyroda - Galeria zdjęć

Pogoda
Górska Odznaka Turystyczna PTTK

Ciekawe strony


O serwisie   |   Kontakt   |   (c) Copyright BeskidSlaski.pl 2004 - 2016