Strona główna

Szczyrk Historia
Szlaki piesze
Trasy rowerowe
Narty
Noclegi
Schroniska
Dojazd PKS, PKP
Ważne adresy
Plan Szczyrku
Mapa on-line
Przewodniki i mapy
Przewodniki i mapy
Porady Bezpieczeństwo w górach
Odzież turystyczna
Tkaniny
Podhalanka.pl
wstecz

Sanktuarium na Górce

Sanktuarium na Górce, czyli pochodzący z 1894 roku Kościół Matki Boskiej Królowej Polski, znajduje się na południowym stoku Magury, na tzw. Górce.

Sanktuarium na Górce Górka stała się miejscem Kultu Maryjnego, gdyż w roku 1894 pewnej małej dziewczynce kilkakrotnie ukazywała się tutaj Matka Boska. Wieść szybko się rozniosła i wkrótce na Górkę zaczęły przybywać pielgrzymki. Jesienią 1894 roku miejscowa ludność wzniosła tutaj drewnianą kaplicę.
W roku 1912 zebrano fundusze i wybudowano na Górce kościół z kamienia. Brakowało jednak opieki zakonników, gdyż duchowni nie widzieli większych możliwości pracy duszpasterskiej z dala od osiedli.
Dopiero w roku 1938 na Górkę udało się sprowadzić Księży Salezjan z Oświęcimia, którzy rezydują tu do dzisiaj.

Sanktuarium na Górce powinni odwiedzić wszyscy Ci, którzy poszukują chwili ciszy i spokoju. W pobliżu świątyni znajduje się przepięknie wykonana Grota Matki Boskiej, źródełko, a także Kaplica Objawienia, w której zobaczyć można fragment buka, przy którym 25 lipca 1894 roku miało miejsce Objawienie.

Z okolic kościoła roztacza się wspaniały widok na Skrzyczne. Siadając na kamiennych ławach i ciesząc oczy pięknem krajobrazu można pogrążyć się w zadumie i naprawdę odpocząć.

Prosimy pamiętać, że jest to miejsce wyjątkowe i należy uszanować jego charakter i mistykę.

Na Górkę dojść można z centrum miasteczka niebieskim szlakiem turystycznym prowadzącym na Klimczok (około 30 min) lub zielonym szlakiem spacerowym.
Można też dojechać tam samochodem: przy Starej Karczmie w centrum skręcamy w prawo - w ulicę Górską, a następnie znów w prawo - w ulicę Wrzosową, która prowdzi pod sam kościół.


wstecz

Ustroń
Wisła
BrennaGaleria zdjęć
Jesień w górach

Przyroda - Galeria zdjęć

Pogoda
Górska Odznaka Turystyczna PTTK

Ciekawe strony


O serwisie   |   Kontakt   |   (c) Copyright BeskidSlaski.pl 2004 - 2016


Szczyrk - Sanktuarium na Górce - miejsce Kultu Maryjnego w Szczyrku.