Strona główna

Szczyrk Historia
Szlaki piesze
Trasy rowerowe
Narty
Noclegi
Schroniska
Dojazd PKS, PKP
Ważne adresy
Plan Szczyrku
Mapa on-line
Przewodniki i mapy
Przewodniki i mapy
Porady Bezpieczeństwo w górach
Odzież turystyczna
Tkaniny
Podhalanka.pl
wstecz

Korona Beskidu Śląskiego - Skrzyczne

Masyw Skrzycznego Liczące 1257 m n.p.m. Skrzyczne to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Ten olbrzymi, podłużny masyw górski otacza Szczyrk od południa i stanowi jedną z największych atrakcji w okolicy. Stoki Skrzycznego w większości są zalesione, ale znajdują się na nich liczne polany, z których podziwiać można malownicze krajobrazy.
Na Skrzyczne prowadzą ze Szczyrku dwa szlaki turystyczne (zielony i niebieski), a także czerwony szlak rozpoczynający się w pobliskich Buczkowicach. Wejście na szczyt zajmuje około 2 h 15 min.

Widok ze stoku Skrzycznego W drodze na szczyt
Warto podjąć ten wysiłek, gdyż od pewnej wysokości szlaki prowadzą niezalesionym stokiem góry, co gwarantuje wspaniałe widoki. Na szczyt można też wjechać koleją linową - wyciągiem krzesełkowym (około 30 min).

Widok ze szczytu Widok ze szczytu
Ze Skrzycznego roztacza się przepiękny widok na Beskid Żywiecki, okolice Żywca i Jeziora Żywieckiego. Przy ładnej pogodzie pięknie widać Babią Górę, a nawet Tatry.
Okolice Jeziora Żywieckiego Widok ze stoku Skrzycznego
Spoglądając na północny zachód podziwiać można Czantorię Wielką, a także inne odległe szczyty górskie. Pięknie prezentuje się też masyw Magury i Klimczoka, otaczający Szczyrk od północy.
Schronisko PTTK na Skrzycznym Górna stacja kolejki linowej
Na Skrzycznym znajduje się schronisko PTTK (oferujące noclegi i smaczną kuchnię domową), taras widokowy, ścianka wspinaczkowa, górna stacja kolejki linowej, a także Radiowo - Telewizyjny Ośrodek Nadawczy. Ośrodek widoczny jest z daleka dzięki charakterystycznej, biało - czerwonej wieży. Co ciekawe, jest to jeden z nielicznych obiektów nadawczych w Polsce położonych na tak dużej wysokości.

Pod szczytem znajduje się węzeł szlaków turystycznych, prowadzących do Szczyrku, Buczkowic, Lipowej, na Malinowską Skałę i na Baranią Górę. Szczególnie piękne widoki podziwiać można z zielonego szlaku wiodącego na Malinowską Skałę.
Polecamy zorganizowanie wycieczki: Szczyrk Skalite - Skrzyczne - Malinowska Skała - Malinów - Przełęcz Salmopolska (ilustrowany opis trasy).

Zimą Skrzyczne staje się mekką narciarzy i snowboardzistów, którzy korzystać mogą z kilku tras zjazdowych o zróżnicowanym stopniu trudności. Ponadto na stokach Skrzycznego znajduje się bardzo trudna, wyczynowa trasa zjazdowa posiadająca licencję Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS na rozgrywanie wszelkich zawodów w narciarstwie alpejskim.wstecz

Ustroń
Wisła
BrennaGaleria zdjęć
Jesień w górach

Przyroda - Galeria zdjęć

Pogoda
Górska Odznaka Turystyczna PTTK

Ciekawe strony


O serwisie   |   Kontakt   |   (c) Copyright BeskidSlaski.pl 2004 - 2016


Szczyrk - Skrzyczne - najwyższy szczyt, korona Beskidu Śląskiego. Schronisko, kolej linowa, wyciąg krzesełkowy na Skrzyczne.