Strona główna

Szczyrk Historia
Szlaki piesze
Trasy rowerowe
Narty
Noclegi
Schroniska
Dojazd PKS, PKP
Ważne adresy
Plan Szczyrku
Mapa on-line
Przewodniki i mapy
Przewodniki i mapy
Porady Bezpieczeństwo w górach
Odzież turystyczna
Tkaniny
Podhalanka.pl
wstecz

      Wyprawa na Skrzyczne, Malinowską
Skałę, Malinów oraz Przełęcz Salmopolską (5 h 30 min)

Cel wycieczki: Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Malinowska Skała (1152 m n.p.m.), Malinów (1117 m n.p.m.), Przełęcz Salmopolska (934 m n.p.m.)
Początek trasy: Szczyrk Skalite PKS lub Buczkowice Skrzyżowanie PKS
Koniec trasy: Przełęcz Salmopolska (Biały Krzyż) PKS
Wejście: szlak czerwony na Skrzyczne (3 h) + szlak zielony na Malinowską Skałę
(1 h 15 min)
Zejście: szlak czerwony z Malinowskiej Skały do Przełęczy Salmopolskiej
(1 h 15 min)
Przebieg szlaków: możesz sprawdzić na mapie on-line

Czerwony szlak prowadzący na Skrzyczne rozpoczyna się w Buczkowicach, przy przystanku PKS Buczkowice Skrzyżowanie.
Wycieczkę rozpocząć można jednak w Szczyrku. Z przystanku PKS Szczyrk Skalite kierujemy się w stronę Buczkowic, przechodzimy przez mostek nad Żylicą, mijamy Camp Skalite i podążamy prosto ul. Graniczną. Po około 15 minutach marszu docieramy do dużego kościoła, przy którym skręcamy w prawo. Pojawiają się tutaj oznaczenia czerwonego szlaku. Początkowo idziemy asfaltem, a na końcu drogi odbijamy lekko w lewo i rozpoczynamy wędrówkę przez las. Pokonujemy niezbyt męczące podejście i docieramy do ścieżki, biegnącej zboczem góry. Ścieżka prowadzi niemalże zupełnie płasko, a więc wędrówka nie jest męcząca.

Ładne widoki pojawiają się już na początku trasy Widok z Siodła pod Skalitem
Co jakiś czas, między drzewami, pojawiają się ładne widoki. Należy pamiętać, żeby ze ścieżki nigdzie nie odbijać i podążać przez cały czas prosto. Po kilkunastu minutach marszu dochodzimy do rozwidlenia szerokich dróg. Odbijamy tutaj w prawo, w szeroką drogę biegnącą lekko pod górkę. Wkrótce docieramy do Siodła pod Skalitem (746 m n.p.n.), z którego roztacza się wspaniały widok. Warto zrobić sobie tutaj postój i w spokoju popatrzeć na piękne stoki Magury oraz Klimczoka.

Za Siodłem rozpoczyna się strome i męczące podejście przez las, kończące się rumowiskiem skalnym. Trzeba tutaj uważać, gdyż przez kilkadziesiąt metrów szlak prowadzi przez głazy i skały. Pokonawszy "odcinek specjalny" docieramy do miejsca, w którym do szlaku czerwonego przyłącza się szlak zielony. Czeka nas teraz dosyć męczący fragment drogi. Leśna ścieżka jest momentami bardzo stroma, a w dodatku pełna kamieni. Na szczęście po chwili wychodzimy z gęstego lasu, a naszym oczom ukazuje się wspaniała panorama.
Panorama ze szlaku Panorama ze szlaku
Pięknie widać stąd Babią Górę, Jezioro Żywieckie i okoliczne tereny. Niebawem docieramy do trasy narciarskiej, z której dla odmiany podziwiać można góry leżące na północ od Skrzycznego. Szczególnie okazale prezentuje się potężny masyw Magury i Klimczoka.
Dalej szlaki znów prowadzą przez las. Pokonujemy krótkie, lecz bardzo trudne podejście i przez kilka minut wędrujemy leśną ścieżką.
Widok z trasy narciarskiej Widok z trasy narciarskiej
Wkrótce docieramy do kolejnej trasy narciarskiej i skręcamy w lewo. Pojawiają się tutaj oznaczenia niebieskiego szlaku, które towarzyszyć nam bedą aż do samego szczytu. Podchodzimy kilkadziesiąt metrów w górę i tuż przed wyciągiem odbijamy w lewo. Po chwili po raz kolejny przecinamy trasę narciarską i rozpoczynamy wędrówkę wąską, kamienistą ścieżką.
Widok z trasy narciarskiej Widokowa ścieżka wiodąca stokiem góry
Jest to bez wątpienia najpiękniejszy i najbardziej widokowy odcinek drogi na Skrzyczne. Ścieżka prowadzi tutaj niezalesionym górskim stokiem, z którego roztacza się malownicza panorama. Przepięknie widać Magurę, Beskid Mały, Jezioro Żywieckie, okolice Żywca, Babią Górę i wiele innych szczytów.
Wkrótce ponownie przecinamy trasę narciarską (a jakże!), z której podziwiać można kolejny wspaniały widok, a następnie docieramy do wyciągu krzesełkowego.
Jezioro Żywieckie i okolice Widok spod szczytu
Pokonujemy ostatnie podejście, mijamy stację wyciągu, odbijamy w prawo i po chwili stajemy na samym szczycie Skrzycznego - 1257 m n.p.m. Ze szczytu pięknie widać okoliczne pasma górskie, a przy ładnej pogodzie - nawet Tatry.
Na Skrzycznym znajduje się schronisko PTTK, niewielki taras widokowy, górna stacja kolejki linowej, a także Radiowo - Telewizyjny Ośrodek Nadawczy z charakterystycznym biało - czerwonym masztem.
Panorama ze Skrzycznego Panorama ze Skrzycznego
Ze Skrzycznego zejść można do Szczyrku na trzy sposoby: szlakiem niebieskim przez Jaworzynę (1 h 45 min), szlakiem zielonym przez Podskrzyczeńską (2 h), a także szlakiem czerwonym prowadzącym do Buczkowic (2 h 30 min). Można też iść niebieskim szlakiem do Lipowej Ostre PKS (1 h 30 min) lub podążyć zielonym szlakiem na Malinowską Skałę (1 h 15 min).

Wybieramy tą ostatnią możliwość i rozpoczynamy wędrówkę zielonym szlakiem. Zejście ze Skrzycznego nie jest zbyt strome, ale dosyć kamieniste. Pokonawszy krótki odcinek przez las, wychodzimy na otwartą przestrzeń, gdzie zaczynamy cieczyć oczy przepięknymi widokami. Szczególnie piękny krajobraz podziwiać można w trakcie łagodnego podejścia na Małe Skrzyczne (1211 m n.p.m.) i z samego jego szczytu.
Widok z zielonego szlaku Skałki na Malinowskiej Skale
Po kilkunastu minutach marszu docieramy na Kopę Skrzyczeńską (1189 m n.p.m.), a następnie wchodzimy w las. Początkwo szlak wiedzie w dół, lecz później czeka nas dosyć strome i bardzo kamieniste podejście na Malinowską Skałę. Nagrodą za wysiłek są wspaniałe skałki, znajdujące się pod samym szczytem góry.

Na Malinowskiej Skale (1152 m n.p.m.) rozstajemy się z zielonym szlakiem, który odbija w lewo i biegnie dalej na Baranią Górę (3h). Wycieczkę kontynuujemy szlakiem czerwonym, prowadzącym do Przełęczy Salmopolskiej (1 h 15 min). Przez moment idziemy prosto przez las, a następnie skręcamy w prawo, gdzie rozpoczynamy zejście niezalesionym stokiem góry. Roztacza się stąd wspaniały widok na odległe pasma Beskidów, co czyni wędrówkę bardzo przyjemną.
Schodzimy z Malinowskiej Skały Widok z przełęczy pod Malinowem
Po kilkunastu minutach marszu docieramy do przełęczy pod szczytem Malinów. Podziwiać stąd można kolejny wspaniały widok. Przepięknie widać Stożek Wielki i Kiczory, a także inne, niższe góry w okolicach Wisły.
Dalej czeka nas dosyć strome i męczące podejście na Malinów. Tuż pod szczytem, w miejscu, w którym kończy się las, można na moment odbić w lewo (jest biała strzałka na drzewie). Kilkadziesiąt metrów dalej znajduje się bowiem niewielka (przynajmniej z zewnątrz) jaskinia, którą warto zobaczyć.
Panorama z Malinowa Panorama z Malinowa
Wracamy na szlak, pokonujemy ostatni fragment podejścia i stajemy na szczycie Malinów (1117 m n.p.m.), z którego roztacza się malownicza panorama. Wspaniale prezentuje się pasmo Czantorii Wielkiej i Stożka, a także liczne, niekiedy bardzo odległe szczyty i pasma górskie. Pięknie widać także Skrzyczne. Śmiało można powiedzieć, że Malinów stanowi jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w okolicach Szczyrku.

Z Malinowa schodzimy dalej czerwonym szlakiem. Trasa pełna jest wspaniałych widoków. Po około 15 minutach marszu docieramy do Przełęczy Salmopolskiej, zwanej także Białym Krzyżem.
Widok z Przełęczy Salmopolskiej W tle Czantoria Wielka
Wspaniale widać stąd stoki górskie otaczające Szczyrk od strony zachodniej. Dodatkową atrakcję przełęczy stanowi klimatyczny zajazd oraz bar.

Z Przełęczy Salmopolskiej zjechać można do Szczyrku autobusem PKS (uwaga! ostatni autobus odjeżdża o godz. 17.10, aktualny rozkład jazdy: www.pks.bielsko.pl) lub zejść żółtym szlakiem do przystanku PKS Szczyrk Salmopol (45 min), skąd kursuje wiele autobusów.
Kto chce, może podążyć dalej czerwonym szlakiem do Przełęczy Karkoszczonki
(2 h 30 min) i na Klimczok (4 h).
Pobierz opis powyższej wycieczki w formie pliku PDF, klikając prawym przyciskiem myszy na poniższy link i wybierając "Zapisz element docelowy jako...":

Wyprawa na Skrzyczne, Malinowską Skałę, Malinów i Przełęcz Salmopolską

Uwaga! Do odczytania pliku PDF niezbędny jest darmowy program Adobe Reader, który możesz pobrać tutaj.wstecz

Ustroń
Wisła
BrennaGaleria zdjęć
Jesień w górach

Przyroda - Galeria zdjęć

Pogoda
Górska Odznaka Turystyczna PTTK

Ciekawe strony


O serwisie   |   Kontakt   |   (c) Copyright BeskidSlaski.pl 2004 - 2016