Strona główna

Szczyrk Historia
Szlaki piesze
Trasy rowerowe
Narty
Noclegi
Schroniska
Dojazd PKS, PKP
Ważne adresy
Plan Szczyrku
Mapa on-line
Przewodniki i mapy
Przewodniki i mapy
Porady Bezpieczeństwo w górach
Odzież turystyczna
Tkaniny
Podhalanka.pl
wstecz

    Wycieczka na Klimczok przez Os. Podmagurskie

Cel wycieczki: Klimczok (1117 m n.p.m.)
Początek trasy: Szczyrk Centrum
Koniec trasy: Szczyrk Biła PKS lub Szczyrk Centrum
Wejście: szlak niebieski (1 h 45 min)
Zejście: szlak zielony (1 h 30 min)
Przebieg szlaków: możesz sprawdzić na mapie on-line

Wycieczkę niebieskim szlakiem na Klimczok rozpoczynamy w centrum Szczyrku, przy skrzyżowaniu ulic Beskidzkiej oraz Górskiej, naprzeciwko charakterystycznej Starej Karczmy. Podążamy prosto ul. Górską, mijamy przystanek autobusowy i na wysokości wyciągu narciarskiego Beskidek odbijamy w prawo, w ul. Wrzosową. Niebieski szlak nadal prowadzi tutaj asfaltem, ale droga robi się coraz bardziej stroma.
Stara Karczma w Szczyrku Droga do Sanktuarium na Górce

Po kilkuset metrach marszu docieramy do Sanktuarium na Górce - miejsca Kultu Maryjnego. Pod koniec XIX wieku ukazywała się tutaj Matka Boska. Z okolic kościoła roztacza się piękny widok na Skrzyczne. Warto zrobić sobie tutaj postój i odpocząć przez chwilę w ciszy i spokoju.
Sanktuarium na Górce Widok na Skrzyczne
Przy Sanktuarium rozstajemy się na moment z drogą asfaltową i podążając za znakami niebieskiego szlaku rozpoczynamy strome, kamieniste, ale niezbyt długie podejście przez las. Po chwili wysiłku docieramy do asfaltu i dalej idziemy pod górkę. Wkrótce napotykamy drogowskaz, przy którym skręcamy w lewo i kontynuujemy marsz asfaltem. Droga początkowo nie jest stroma, a więc nasza wędrówka zamienia się w lekki spacerek. Szlak prowadzi tutaj przez otwartą przestrzeń, dzięki czemu podziwiać można górski krajobraz.
Niebieski szlak Niebieski szlak
Później trasa robi się nieco bardziej stroma, a na miejscu asfaltu pojawiają się płyty betonowe i kamienie. Zabudowania, które mijamy i widzimy w oddali, to Osiedle Podmagurskie. Warto zwrócić na nie uwagę, gdyż jest to jedno z najwyżej położonych osiedli w okolicy. Na osiedlu znajduje się duże gospodarstwo agroturystyczne, w którym można się posilić i zrobić zapasy na dalszą drogę.
Wkrótce szlak doprowadza nas do charakterystycznego ogrodzenia z żółtych, drewnianych bali. Tuż przed nim warto odbić na moment w lewo, gdyż roztacza się stamtąd wspaniały widok. Pięknie widać pasmo górskie otaczające Szczyrk od strony północnej.
Widok ze szlaku Widok ze szlaku
Idąc dalej pod górkę bardzo kamienistą drogą, docieramy do skraju lasu i kolejnego punktu widokowego. Zobaczyć stąd można m.in. Wielką Czantorię (łatwo ją rozpoznać po wieży widokowej na szczycie) oraz liczne odległe pasma górskie. Panorama jest naprawdę wspaniała i miejsce to doskonale nadaje się na dłuższy postój.
Widok ze szlaku Widok ze szlaku
Dalej szlak prowadzi drogą gruntową przez las. Pokonawszy kilkaset metrów napotykamy drogowskaz stojący przy dużym "skrzyżowaniu" leśnych dróg.
Czeka nas teraz dosyć męczące podejście niebieskim szlakiem wiodącym kamienistą i stromą drogą. Nagrodą za podjęty wysiłek są malownicze widoki, które pojawiają się między drzewami porastającymi stok góry. Podejście kończy się na Siodle pod Klimczokiem, położonym na wysokości 1040 m n.p.m. i stanowiącym duży węzeł szlaków turystycznych. Można stąd podążyć czerwonym szlakiem przez Szyndzielnię do Mikuszowic Śląskich (2 h 30 min), zielonym szlakiem do Bystrej Górnej (1 h 30 min), czerwonym szlakiem na Przełęcz Karkoszczonkę (45 min), a dalej na Przełęcz Salmopolską (3 h 15 min).
Siodło pod Klimczokiem to przełęcz pomiędzy szczytem Magury (1109 m n.p.m.) oraz Klimczoka (1117 m n.p.m.) Podejście na Klimczok zajmuje około 10 min, ale jest dosyć męczące z uwagi na dużą stromiznę.
Widok z Klimczoka na Beskid Mały Widok z Klimczoka na Magurę
Ze szczytu Klimczoka roztacza się przepiękny widok - przy ładnej pogodzie wspaniale widać Tatry. Można też podziwiać Babią Górę oraz część Beskidu Małego w okolicach Bielska - Białej. Na szczycie znajduje się kilka drewnianych ławek, na których można odpocząć, a także drogowskaz kierujący żółtym szlakiem do schroniska na Błatniej (1 h 15 min). My jednak schodzimy w dół do Siodła pod Klimczokiem i podążamy prosto w stronę schroniska "Klimczok" położonego w rzeczywistości pod szczytem Magury. W schronisku znajduje się bufet oraz duża sala konsumpcyjna, a więc można tutaj sobie zrobić dłuższy postój na posiłek.
Schronisko Klimczok Zielony szlak
Przy schronisku znajduje się kolejny węzeł szlaków turystycznych. Można stąd zejść niebieskim szlakiem do Bystrej Wilkowice PKP (2 h), żółtym szlakiem do Mesznej PKS (2 h) i do Bystrej Wilkowice PKP (2 h 45 min), czerwonym szlakiem do Bystrej Górnej (1 h 30 min), a także do Szczyrku Doliną Biłej (1 h 30 min).
Wybieramy tą ostatnią możliwość i rozpoczynamy wędrówkę zielonym szlakiem przez las. Droga nie jest stroma i maszeruje się bardzo przyjemnie. Wkrótce po prawej stronie pojawiają się malownicze widoki. Przepięknie widać Beskid Żywiecki, Babią Górę oraz Skrzyczne, które ze stoku Magury prezentuje się naprawdę okazale.
Widok ze stoku Magury Widok ze stoku Magury
Spoglądając w dół zobaczymy Szczyrk oraz liczne zabudowania rozproszone na stokach gór. Patrząc w kierunku południowo - zachodnim podziwiać można pasmo górskie otaczające Szczyrk od północy, obejmujące Beskidek (850 m n.p.m), Hyrcę (929 m n.p.m) Beskid Węgierski (912 m n.p.m) oraz Kotarz (965 m n.p.m.). W oddali widać Wielką Czantorię, Stożek Wielki oraz Kiczory - wspaniałe szczyty w okolicach Wisły.
Nasyciwszy oczy pięknymi widokami, kontynuujemy wędrówkę zielonym szlakiem, który wkrótce zakręca w prawo i prowadzi łagodnie w dół szeroką drogą. Stok góry nie jest tutaj zalesiony i podczas marszu podziwiać można górski krajobraz.
Zielony szlak Okolice Szczyrku Biłej
Po kilkunastu minutach docieramy do "skrzyżowania" leśnych dróg, które mijaliśmy wchodząc na górę. Idziemy cały czas prosto szeroką leśną drogą, prowadzącą do doliny Biłej. Uwaga! Przy drugim zakręcie w lewo zielony szlak odbija z szerokiej drogi i biegnie dalej prosto! Szlak przecina niewielki potok, a następnie skręca w lewo. Dalej podążamy przez cały czas prosto, mijamy zabudowania i po kilkuset metrach marszu docieramy do przystanku PKS Szczyrk Biła. Można stąd podjechać autobusem do Szczyrku Centrum lub iść do miasteczka pieszo asfaltową drogą, która kończy się przy Starej Karczmie.
Pobierz opis powyższej wycieczki w formie pliku PDF, klikając prawym przyciskiem myszy na poniższy link i wybierając "Zapisz element docelowy jako...":

Wycieczka na Klimczok przez Osiedle Podmagurskie

Uwaga! Do odczytania pliku PDF niezbędny jest darmowy program Adobe Reader, który możesz pobrać tutaj.wstecz

Ustroń
Wisła
BrennaGaleria zdjęć
Jesień w górach

Przyroda - Galeria zdjęć

Pogoda
Górska Odznaka Turystyczna PTTK

Ciekawe strony


O serwisie   |   Kontakt   |   (c) Copyright BeskidSlaski.pl 2004 - 2016