Strona główna

Ustroń Historia
Szlaki piesze
Trasy rowerowe
Obiekty sportowe
Noclegi
Schroniska
Dojazd PKS, PKP
Ważne adresy
Plan Ustronia
Mapa on-line
Przewodniki i mapy
Przewodniki i mapy
Porady Bezpieczeństwo w górach
Odzież turystyczna
Tkaniny
Podhalanka.pl
wstecz

Bezpieczeństwo w górach

Wybierając się w góry musimy pamiętać, że jesteśmy tam narażeni na liczne niebezpieczeństwa. Możemy ich uniknąć, jeśli będziemy przestrzegać kilku ważnych zasad.

Serwis Grupy Beskidzkiej GOPR Na co trzeba uważać?

Wiatr - wiejący z dużą siłą obniża sprawność fizyczną, wyziębia ciało, a w skrajnych przypadkach utrudnia oddychanie. Podczas wiatru najlepiej przysłonić usta szalikiem, chustą itp.

Burza - kiedy zaskoczy nas w górach, a w pobliżu nie ma bezpiecznego schronienia (schronisko, góralska karczma, zagroda itp.) należy kontynuować wedrówkę lub przeczekać burzę siadając w pozycji kucznej na plecaku. Podczas burzy trzeba unikać samotnie rosnących drzew, szczytów, grani, cieków wodnych, podnóża ścian skalnych, wejść do jaskiń, okolic przewodów wysokiego napięcia.
Bezpieczne miejsca to doliny, kotliny (obniżenia terenu), a w pasmie graniowym w czasie burzy bezpieczna odległość od skały to 1,5 metra.
Podczas burzy nie wolno używać komórek (mogą ściągać pioruny), a metalowe rzeczy należy pochować głęboko w plecaku.
Sygnały zapowiadające nedejście burzy to przede wszystkim duszne powietrze, ciężkie chmury z ciemnym spodem i strzępiastymi brzegami, odgłosy grzmotów.

Mgła - znacznie utrudnia orientację w terenie. Kiedy mgła staje się bardzo gęsta, a my wędrujemy nieznanym szlakiem, jeśli to możliwe, zawróćmy do punktu z którego przyszliśmy (tę drogę znamy). Uwaga! Mgła rozprasza fale akustyczne - kiedy ktoś woła o pomoc, jego głos może być słyszalny z zupełnie innej strony.

Zimno - jedno z najwiekszych górskich zagrożeń. Przy wysiłku fizycznym w niskiej temperaturze nasz organizm traci dużo energii na walkę z zimnem, co powoduje spadek wydolności fizycznej. Dlatego odpowiedni, dopasowany do warunków atmosferycznych ubiór to sprawa podstawowa przy wyruszaniu w góry.

Słońce - jego promienie mogą spowodować udar cieplny nawet w pochmurne dni. Wystarczy, że jest wilgotno i gorąco. Zawsze należy posiadać nakrycie głowy; zimią - aby nas grzało, latem - aby chroniło głowę przed ostrymi promieniami słonecznymi. Słońce może też silnie oddziaływać na górskie stoki, powodując w zimie osuwanie się śniegu.

Lawiny i osunięcia śniegu - przed wyruszeniem w drogę koniecznie trzeba sprawdzić stan zagrożenia lawinowego oraz przewidywane warunki pogodowe. Podczas wędrówki należy szczególnie uważać stąpając po płatach śniegu leżących w górach, gdyż są one zdradliwe i mogą się osuwać.PRZED WYRUSZENIEM W GÓRY NALEŻY:

1. zaplanować wyprawę od A do Z; sprawdzić na mapie którędy dokładnie będziemy podążać i jakie trudności możemy napotkać;
2. sprawdzić lokalizację schronisk i innych obiektów na trasie naszej wędrówki, w których będzie można się posilić i schronić w razie załamania pogody lub zapadnięcia zmroku;
3. opracować skróconą drogę powrotu lub zejścia ze szlaku, na wypadek konieczności przerwania wycieczki;
4. mierzyć siły na zamiary; zwracać uwagę na przybliżony czas przejścia danego odcinka, zwykle oznaczony na mapach;
5. sprawdzić warunki pogodowe oraz zagrożenie lawinowe;
6. poinformować kogoś (znajomego, właściciela kwatery, pracowników schroniska) dokąd się udajemy i kiedy zamierzamy powrócić, a także zostawić swój numer telefonu;
7. w drogę należy wyruszać rano, gdyż pogoda psuje się zwykle wczesnym popołudniem; można wtedy zrobić dłuższy postój w schronisku;

W GÓRY ZABIERAMY:
- dokładną mapę terenu
- telefon komórkowy (z dobrze naładowaną baterią)
- numer ratunkowy GOPR: +48 601 100 300
- ubranie przeciwdeszczowe oraz wiatrochronne
- dodatkowe okrycie, np. bluzę
- podręczną apteczkę, latarkę, zapałki
- zapasowe skarpetki
- wodę
- prowiant
- pieniądze

PODRĘCZNA APTECZKA POWINNA ZAWIERAĆ:
- 2-3 bandaże zwykłe
- plaster na rolce
- bandaż elastyczny
- wodę utlenioną
- chustę trójkątną
- min. 1 parę rękawiczek lateksowych
- wyjałowione opatrunki

TELEFON ALARMOWY: 985

NUMER RATUNKOWY W GÓRACH: +48 601 100 300

STACJA CENTRALNA GRUPY BESKIDZKIEJ GOPR
43-370 Szczyrk, ul. Dębowa 2
Tel. (0 33) 829 69 00, (033) 817 89 86
Powyższe informacje opracowaliśmy na podstawie materiałów pochodzących z:

www.gopr.pl - serwis internetowy GOPR
www.gopr-beskidy.pl - serwis internetowy Grupy Beskidzkiej GOPR

Polecamy odwiedzenie powyższych serwisów, zawierających bardziej szczegółowe informacje dotyczące m.in. bezpieczeństwa w górach.wstecz

Wisła
Brenna
Szczyrk


Galeria zdjęć
Jesień w górach

Przyroda - Galeria zdjęć

Pogoda
Górska Odznaka Turystyczna PTTK

Ciekawe strony


O serwisie   |   Kontakt   |   (c) Copyright BeskidSlaski.pl 2004 - 2016