Strona główna

Ustroń Historia
Szlaki piesze
Trasy rowerowe
Obiekty sportowe
Noclegi
Schroniska
Dojazd PKS, PKP
Ważne adresy
Plan Ustronia
Mapa on-line
Przewodniki i mapy
Przewodniki i mapy
Porady Bezpieczeństwo w górach
Odzież turystyczna
Tkaniny
Podhalanka.pl
wstecz

Rowerem pod górkę, czyli szlaki rowerowe w Ustroniu

Szlak spacerowy Jeleniczka Okolice Ustronia z powodzeniem zwiedzać można także na rowerze. Przez miasteczko przebiegają trasy rowerowe, o zróżnicowanej długości i różnym stopniu trudności.
Głównym węzłem tras rowerowych w Ustroniu jest tablica informacyjna usytuowana przy ciągu pieszo - rowerowym nad Wisłą, na wysokości
ul. Parkowej i amfiteatru.


Czerwony szlak rowerowy - Trasa Euroregionalna nr 24
> Ustroń - Skoczów (13 km), Ustroń - Chałupki (100 km)
< Ustroń - Wisła (11 km), Ustroń - Jasnowice (34 km)

Czerwonym szlakiem w stronę miasta Wisły Trasa Euroregionalna nr 24 (z Jasnowic do Chałupek) przez Ustroń i okolice przebiega na odcinku Wisła - Skoczów. Odcinek ten przejechać można niemal na każdym rowerze, a jego pokonanie nie wymaga specjalnego przygotowania kondycyjnego. Szlak prowadzi prawie wyłacznie drogami utwardzonymi, biegnącymi wzdłuż rzeki Wisły. Trasę wykorzystać można jako rowerową drogę dojazdową do licznych kąpielisk nad Wisłą, a także można dotrzeć nią w okolice Nierodzimia, gdzie znajduje się zabytkowy kościół. Uwaga! Na szlaku nie ma zaznaczonego odbicia do Nierodzimia. Należy odbić w lewo przy stalowym moście z deskami pośrodku i drogą przez las dojechać do ul. Katowickiej. Następnie trzeba skierować się w stronę zakładów Mokate.Niebieski szlak rowerowy - Subtrasa Eurorogionalna nr 12
> Ustroń - Jaworze (22 km)

Niebieskim szlakiem w stronę Skoczowa Szlak początkowo biegnie wspólnie z czerwonym szlakiem rowerowym, jednak przy ul. Kuźniczej przebiega przez most i prowadzi dalej na północ utwardzoną drogą, wzdłuż prawego brzegu Wisły. Chociaż drogowskaz w Ustroniu informuje, że szlakiem tym dojechać można do Nierodzimia, nigdzie na trasie nie ma informacji, gdzie należy odbić. Na odcinku przebiegającym wzdłuż brzegów Wisły trasa nie jest wymagająca pod względem kondycyjnym i można ją przejechać prawie na każdym rowerze. Droga staje się jednak znacznie trudniejsza na odcinku "rzeka Wisła - Jaworze". Chociaż szlak biegnie tam w większości drogami asfaltowymi, pojawia się kilka długich i wyczerpujących podjazdów.
Zielony szlak rowerowy - Subtrasa Euroregionalna nr 13
> Ustroń - Mała Czantoria (3,5 km)
> Ustroń - Jastrzębie Zdrój (55 km)

Widok spod Małej Czantorii Szlak przebiega wśród zabudowań Ustronia, najpierw ul. Parkową, dalej Hutniczą, a następnie ul. Partyzantów, aż do ul. Jelenica. Chociaż cała trasa wiodąca z Ustronia do parkingu leśnego pod Małą Czantorią prowadzi drogami asfaltowymi, sprawne jej przejechanie wymaga niezłego przygotowania kondycyjnego. Droga praktycznie przez cały czas biegnie pod górkę i osoby słabsze mogą mieć pewne problemy z jej pokonaniem. Warto podkreślić, że szlak nie prowadzi na szczyt Małej Czantorii, a jedynie przebiega obok wspomnianego parkingu leśnego u stóp góry. Znajduje się tutaj punkt gastronomiczny, a także kilka ławek, na których można odpocząć. Sam parking położony jest w atrakcyjnym miejscu na skraju lasu i roztacza się z niego ładny widok.

Zielony szlak rowerowy prowadzi dalej leśną drogą w stronę Cisownicy i jeśli ktoś ma ochotę, może udać się w dalszą drogę. Wjeżdzając szeroką drogą w las, po około 100 m napotkać można także początek żółtego szlaku rowerowego, prowadzącego do Leszny Górnej (7,5 km) oraz zamku w Dzięgielowie (9,5) km.

Zjazd do Ustronia spod Małej Czantorii gwarantuje wspaniałe widoki. Posiadaczom rowerów górskich i crossowych polecamy jednak odbicie z zielonego szlaku rowerowego i zjazd do miasteczka niebieskim szlakiem spacerowym (Szlak Jeleniczka) - drogowskaz przy zakręcie asfaltowej drogi jest łatwy do zauważenia. Niezbyt stroma, ale momentami bardzo kamienista trasa pozwala cieszyć oczy malowniczą panoramą Ustronia i okolicznych gór.
Międzynarodowa trasa rowerowa Central European Greenways
> Ustroń - Bielsko - Biała (31 km), Ustroń - Kraków (202 km)
< Ustroń - Jasnowice (35 km), Ustroń - Wiedeń

Ciąg pieszo - rowerowy nad Wisłą Międzynarodowy szlak rowerowy, na terenie Ustronia biegnący w całości wzdłuż lewego brzegu Wisły, a więc pokrywający się z czerwonym i niebieskim szlakiem rowerowym. Trasa Greenways prowadzi drogami asfaltowymi lub utwardzonymi, a więc przejechać ją można prawie na każdym rowerze. Kierując się z Ustronia na północ, dotrzemy nią do Bielska - Białej (31 km), a jadąc dalej - aż do Krakowa (202 km). Wyruszając na południe, dojedziemy do Jasnowic (35 km), a nawet do Wiednia. Podążając za charakterystycznymi zielonymi znaczkami szlaku, odwiedzić można wiele różnych miejscowości, gdyż na trasie często pojawiają się drogowskazy i rozgałęzienia szlaku. Należy podkreślić, że zielony szlak rowerowy Greenways jest bardzo dobrze oznaczony i naprawdę ciężko jest się zgubić.
Uwaga! Oprócz wytyczonych tras rowerowych, do jazdy na    rowerze doskonale nadają się ustrońskie szlaki spacerowe.
Pozwalają one odwiedzić ciekawe miejsca i są możliwe do przejechania dla większości rowerzystów.

Jazda na rowerze w górach jest znacznie trudniejsza, bardziej wymagająca kondycyjnie i dużo bardziej niebezpieczna niż jazda w jakimkolwiek innym regionie kraju.
Należy więc mierzyć siły na zamiary, a szczególną wagę przywiązywać do zasad bezpieczeństwa. Dobry kask na głowie i apteczka w plecaku to rzeczy, bez których nie powinno się nawet myśleć o górskich eskapadach.

Kilka porad:
1. Jeśli na rower wsiadasz okazjonalnie, wybieraj łatwe trasy, najlepiej biegnące wzdłuż brzegów Wisły lub w najbliższych okolicach miasteczka.
2. Pamiętaj, że trasa, którą bez większego wysiłku pokonałeś pieszo, może okazać się trudna do przejechania na rowerze.
3. Staraj się rozsądnie oceniać swoje umiejętności techniczne. Jeśli nie jesteś pewien, czy potrafisz przejechać dany odcinek (np. stromy zjazd), bezwzględnie zejdź z roweru!
4. Przed wyjazdem upewnij się, że rower jest w pełni sprawny technicznie. Przede wszystkim sprawdź hamulce!
5. Zabierz ze sobą podstawowe narzędzia rowerowe, łatki oraz zapasową dętkę.
6. Podczas jazdy pij dużo wody, najlepiej niegazowanej. Należy pić mało (jednorazowo 100 - 150 ml), ale bardzo często. Pić trzeba nawet wtedy, kiedy nie odczuwa się jeszcze pragnienia.
7. Zabierz ze sobą dodatkową bluzę - po pierwsze, pogoda szybko może się zmienić, a po drugie, podczas zjadów wiatr potrafi bardzo wychłodzić ciało.
8. Na wycieczki rowerowe zawsze zabieraj małą apteczkę, mapę, telefon komórkowy oraz pieniądze. Poinformuj też kogoś o celu swojej wyprawy.wstecz

Wisła
Brenna
Szczyrk


Galeria zdjęć
Jesień w górach

Przyroda - Galeria zdjęć

Pogoda
Górska Odznaka Turystyczna PTTK

Ciekawe strony


O serwisie   |   Kontakt   |   (c) Copyright BeskidSlaski.pl 2004 - 2016