Strona główna

Ustroń Historia
Szlaki piesze
Trasy rowerowe
Obiekty sportowe
Noclegi
Schroniska
Dojazd PKS, PKP
Ważne adresy
Plan Ustronia
Mapa on-line
Przewodniki i mapy
Przewodniki i mapy
Porady Bezpieczeństwo w górach
Odzież turystyczna
Tkaniny
Podhalanka.pl
wstecz

Źródła wód leczniczych w Ustroniu

Ustroń otrzymał statut uzdrowiska także z uwagi na bijące w okolicy źródła wód mineralnych i leczniczych. Ich dobroczynne właściwości znane były miejscowej ludności już w XIX wieku.

Obecnie w Ustroniu odwiedzić można dwa źródełka: Źródło Żelaziste z 1884 roku oraz Źródło Karola z roku 1916. Znajdują się one na trasie czerwonego szlaku spacerowego (Szlak Źródlany), który zaczyna się przy Urzędzie Miasta.

Źródło Żelaziste Źródło Żelaziste może być trudne do znalezienia, jeżeli nie śledzi się uważnie oznaczeń szlaku. Tuż przed ulicą Sanatoryjną trasa schodzi bowiem w dół i przebiega wąską ścieżką pod mostem. Do źródełka dochodzimy leśną dróżką, prowadzącą wzdłuż potoku Gościeradowiec. W okolicy źródełka znajdują się ławki, na których można odpocząć.

Źródło Karola Podążając dalej Szlakiem Źródlanym, dojść można do Źródła Karola. Jest to jednak spory kawałek drogi, gdyż źródełko znajduje się dosyć daleko od centrum miasteczka.
Wody ze źródła używano już w XIX wieku do leczenia ludzi i zwierząt. Podczas I wojny światowej źródło zostało obudowane przez kasjera ustrońskiej kuźni Karola Hoheisela, który sam przekonał się o leczniczych właściwościach bijącej z niego wody. Kasjer umieścił na źródełku tablicę z napisem: "Źródło Karola 1916".
wstecz

Wisła
Brenna
Szczyrk


Galeria zdjęć
Jesień w górach

Przyroda - Galeria zdjęć

Pogoda
Górska Odznaka Turystyczna PTTK

Ciekawe strony


O serwisie   |   Kontakt   |   (c) Copyright BeskidSlaski.pl 2004 - 2016