Strona główna

Wisła Historia
Szlaki piesze
Trasy rowerowe
Obiekty sportowe
Noclegi
Schroniska
Dojazd PKS, PKP
Ważne adresy
Plan Wisły
Mapa on-line
Przewodniki i mapy
Przewodniki i mapy
Porady Bezpieczeństwo w górach
Odzież turystyczna
Tkaniny
Podhalanka.pl
wstecz

Wielka Czantoria - Przełęcz Kubalonka
(fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego)

Cel wycieczki: Wielka Czantoria, Stożek Wielki, Przełęcz Kubalonka
Początek trasy: Ustroń Polana PKS, PKP
Koniec trasy: Przełęcz Kubalonka PKS
Trasa: szlak czerwony - Główny Szak Beskidzki im. K. Sosnowskiego
Ustroń Polana - Wielka Czantoria (1 h 45 min)
Wielka Czantoria - Stożek Wielki (3 h)
Stożek Wielki - Przełęcz Kubalonka (2 h)
Przebieg szlaku: możesz sprawdzić na mapie on-line
Atrakcje: przepiękne krajobrazy, ciekawe skałki, klimatyczne schroniska, góralskie karczmy, zabytkowy kościółek na Kubalonce

Główny Szlak Beskidzki im. K. Sosnowskiego (czerwony) prowadzi przez najwyższe szczyty górskie otaczające miasteczko. Trasa pełna jest wspaniałych widoków i uroczych miejsc.

Wiślański odcinek szlaku zaczyna się na Wielkiej Czantorii i biegnie dalej przez Soszów Wielki, Stożek Wielki, Kiczory, Przełęcz Kubalonkę, Polanę Przysłop, Baranią Górę, aż do Magurki Wiślańskiej. Pokonanie tak dużej odległości wymaga jednak około 9 godzin marszu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby Główny Szlak Beskidzki przechodzić "na raty" i podzielić go na krótsze wycieczki.

Na jednodniową wycieczkę doskonale nadaje się odcinek "Wielka Czantoria - Przełęcz Kubalonka". Pokonanie trasy wymaga około 6 h 45 min. Należy więc rozsądnie planować wyprawę i dobrze ocenić własne możliwości. Ci, którzy nie mają ochoty na tak długą wędrówkę, mogą wjechać wyciągniem na Polanę Stokłosicę pod szczytem Wielkiej Czantorii, skracając tym samym czas marszu o 1 h 15 min.

Wycieczkę rozpoczynamy przy przystanku PKS i stacji PKP Ustroń Polana. Podążając za znakami czerwonego szlaku, kierujemy się w stronę wyciągu krzesełkowego na Czantorię. Kto chce, może podjechać krzesełkiem na Polanę Stokłosicę (850 m n.p.m), oszczędzając sobie czasu i wysiłku.
Dolna stacja wyciągu na Czantorię Trasa narciarska
Czerwony szlak prowadzi na górę wzdłuż trasy narciarskiej, kończącej się na wspomnianej Polanie Stokłosicy. Podejście jest strome i wyczerpujące, ale umożliwia podziwianie wspaniałej panoramy Ustronia. Po około 1 h 15 min zmagań docieramy na Polanę Stokłosicę. Znajduje się tutaj górna stacja wyciąu, letni tor saneczkowy oraz liczne punkty gastronomiczne. Z Polany Stokłosicy roztacza się wspaniały widok i można tutaj odpocząć, ciesząc oczy pięknem górskiego krajobrazu.
Polana Stokłosica Wieża widokowa na Wielkiej Czantorii
Następnie czeka nas podejście na sam szczyt góry. Po około 30 minutach marszu kamienistą ścieżką, stajemy na szczycie Wielkiej Czantorii (995 m n.p.m.). Mieści się tutaj czeska wieża widokowa oraz czeski punkt gastronomiczny (można płacić polską walutą). Wejście na wieżę jest płatne (można płacić złotówkami), ale przy ładnej pogodzie warto ponieść ten wydatek, gdyż z wieży podziwiać można piękny widok.

Kierujemy się w stronę Stożka Wielkiego (3 h marszu) i schodzimy z Czantorii kamienistą, chwilami dosyć stromą drogą. Po kilkunastu minutach wychodzimy z lasu na otwartą przestrzeń, a naszym oczom ukazują się malownicze widoki. Następnie czeka nas bardzo stromy odcinek w dół. Pokonawszy karkołomne zejście, docieramy do Stacji Turystycznej Światowid, w której można się posilić i odpocząć.
Widok z okolic Stacji Turystycznej Światowid Stacja Turystyczna Światowid
Dalej droga wiedzie łagodnie w dół, a wędrówka nie jest wyczerpująca. Wkrótce dochodzimy do Przełęczy Beskidek (684 m n.p.m.), na której znajduje się nieczynne już przejście graniczne (witamy w UE!). Tuż za przełeczą rozczynamy niezbyt męczące podejście na Soszów Mały (762 m n.p.m), a idąc dalej grzbietem górskim, po kilkunastu minutach docieramy do Schroniska Soszów.
Przy schronisku Soszów Zagroda Lepiarzówka
Jak informuje drogowskaz, dalsza droga czerwonym szlakiem na Stożek Wielki zajmuje 1 h 30 min. Ci, którzy poczuli się zmęczeni, mogą stąd zejść niebieskim szlakiem do Wisły Uzdrowisko (1 h 45 min). Czeka nas teraz podejście na szczyt Soszowa Wielkiego. Trasa jest dosyć stroma i można się zmęczyć. Po drodze mijamy klimatyczną Zagrodę Lepiarzówkę, obejmującą hotel, góralską karczmę oraz zadaszony grill. Można zrobić sobie tutaj krótki postój.
Panorama z Soszowa Wielkiego Panorama z Soszowa Wielkiego
Soszów Wielki liczy 886 m n.p.m. i można z niego podziwiać malowniczy krajobraz. Stojąc na szczycie zobaczymy m.in. Wielką Czantorię, Równicę, Orłową, Skrzyczne, Cieślar, Stożek Wielki.

Dalej podążamy szeroką, leśną drogą, wiodącą grzbietem górskim. Pokonawszy kilkaset metrów, lekkim marszem docieramy na Cieślar (918 m n.p.m.). Szczyt stanowi kolejny wspaniały punkt widokowy na trasie naszej wędrówki.
Panorama z Cieślara Schodzimy z Cieślara. Przed nami Stożek Wielki.
Cieślar pozwala w spokoju cieszyć się pięknem Beskidu Śląskiego, a widoki naprawdę zapierają dech w piersiach.
Czeka nas teraz niezwykłe widokowe zejście z Cieślara. Droga prowadzi bowiem łagodnie w dół, wśród pastwisk, łąk i pól, co gwarantuje wspaniałe widoki. Szczególnie okazale prezentuje się najbliższy cel naszej wędrówki - Stożek Wielki.

Po chwili marszu docieramy na Stożek Mały (843 m n.p.m.), a następnie do miejsca, w którym do szlaku czerwonego przyłącza się szlak żółty. Kto chce, może tym szlakiem zejść do Wisły Dziechcinki PKP lub Wisły Oazy PKS (1 h 30 min).

Ostatnia faza podejścia na Stożek Wielki zajmuje około 30 min i jest naprawdę wyczerpująca. Początkowo trasa prowadzi leśną drogą wzdłuż słupków granicznych, jednak później szlak biegnie bardzo stromo pod górkę. Z uwagi na dużą stromiznę i liczne korzenie, odcinek ten jest męczący. Następnie docieramy do szerokiej drogi, wiodącej zakosami na szczyt góry. Dalsza część szlaku nie jest już tak wyczerpująca i pokonawszy kilkaset metrów, stajemy na grzbiecie Stożka Wielkiego.
Na grzbiecie Stożka Wielkiego Schronisko PTTK na Stożku Wielkim
Znajduje się tutaj schronisko PTTK, w którym można się posilić, liczne ławki, stoliki oraz mapa turystyczna. Warto zejść stokiem góry kilkanaście metrów w dół, gdyż roztacza się stąd wspaniały widok na okoliczne szczyty i pasma górskie.
Widok ze Stożka Wielkiego Widok ze Stożka Wielkiego
Sam szczyt Stożka Wielkiego (978 m n.p.m.) jest całkowicie zalesiony i nie ma co liczyć na piękną panoramę. Można jednak na niego podejść niebieskim szlakiem (czeskim), choćby dla samego faktu zdobycia szczytu góry.

Przy schronisku PTTK na Stożku znajduje się trochę "zabunkrowany", mało widoczny polski drogowskaz (czeskiego natomiast trudno nie zauważyć...). Ze Stożka Wielkiego zejść można do Wisły Głebce PKP szlakiem zielonym (1 h 30 min) lub niebieskim (1 h 45 min) , a także szlakiem żółtym do Wisły Dziechcinki PKP (2 h). My jednak podążamy dalej szlakiem czerwonym (a także zielonym, żółtym i niebieskim), w kierunku Przełęczy Kubalonki (2 h).

Droga nie jest trudna ani męcząca, gdyż przez cały czas prowadzi grzbietem górskim. Po kilkunastu minutach lekkiego marszu dochodzimy do interesujących skałek oraz punktu widokowego.
Skalki pod szczytem Kiczory Panorama z punktu widokowego
Można stąd podziwiać fantastyczną panoramę Beskidu Śląskiego. Bez wątpienia jest to jedno z najpiękniejszych miejsc widokowych w okolicach Wisły.

Po chwili docieramy na szczyt Kiczorów (990 m n.p.m.). Podążając za znakami czerwonego szlaku odbijamy tutaj w lewo i schodzimy ze szczytu niezalesionym stokiem góry, dzięki czemu naszym oczom ukazują się kolejne wspaniałe widoki.
Widok z Kiczorów Widok z Kiczorów
Trzeba tutaj uważać, gdyż pełna luźnych kamieni ścieżka jest dosyć stroma. Dalej czerwony szlak prowadzi przez las, gdzie po kilkuset metrach łączy się ze szlakiem niebieskim.
W tle Stożek Wielki Widok z polany przy miejscu rozstania szlaków
Wkrótce wychodzimy z lasu i mijamy niewielką polanę, z której pięknie widać Stożek Wielki.
Później skręcamy w lewo, pokonujemy stromy, leśny odcinek i docieramy do miejsca, w którym czerwony szlak odbija w prawo, w kierunku Przełęczy Kubalonki (około 1 h). Warto zrobić sobie tutaj krótki postój, gdyż z pobliskiej polany roztacza się bardzo ładny widok.

Skręcamy w prawo i rozpoczynamy krótkie podejście, a następnie przechodzimy przez pastwisko. Dalsza droga do Przełęczy Kubalonki w całości biegnie przez las. Szlak prowadzi w większości łagodnie w dół, a tylko czasami lekko pod górkę, a więc wędrówka nie jest męcząca.
Przełęcz Kubalonka Zabytkowy kościółek
Nasza wycieczka kończy się na Przełęczy Kubalonce, położonej na wysokości (761 m n.p.m.). Mieści się tutaj wiele punktów gastronomicznych (także góralskie karczmy), sklepików z pamiątkami itp. Warto podejść kawałek na skraj lasu za torem dla gokartów, gdyż przy ładnej pogodzie zobaczyć można stamtąd Tatry. W pobliżu Przełęczy Kubalonki znajduje się też zabytkowy kościółek.

Do Wisły wracamy autobusem PKS lub jednym ze szlaków turystycznych (szlak zielony do Wisły Głębce PKP - 1h, szlak zielony do Wisły Nowej Osady DT PTTK "Nad zaporą" - 1 h 15 min).
Pobierz opis powyższej wycieczki w formie pliku PDF, klikając prawym przyciskiem myszy na poniższy link i wybierając "Zapisz element docelowy jako...":

Wielka Czantoria - Przełęcz Kubalonka (fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego)

Uwaga! Do odczytania pliku PDF niezbędny jest darmowy program Adobe Reader, który możesz pobrać tutaj.wstecz

Ustroń
Brenna
Szczyrk


Galeria zdjęć
Jesień w górach

Przyroda - Galeria zdjęć

Pogoda
Górska Odznaka Turystyczna PTTK

Ciekawe strony


O serwisie   |   Kontakt   |   (c) Copyright BeskidSlaski.pl 2004 - 2016