Strona główna

Wisła Historia
Szlaki piesze
Trasy rowerowe
Obiekty sportowe
Noclegi
Schroniska
Dojazd PKS, PKP
Ważne adresy
Plan Wisły
Mapa on-line
Przewodniki i mapy
Przewodniki i mapy
Porady Bezpieczeństwo w górach
Odzież turystyczna
Tkaniny
Podhalanka.pl
wstecz

Krótki rys historyczny Wisły

Pierwsza wzmianka o istnieniu osady na terenie dzisiejszej Wisły pochodzi z roku 1615. Mówi ona o osadnikach z terenu Wielkiej Łąki (obecnie centrum miasta), którzy wyrabiali gonty. W roku 1643 Wisła została wymieniona w cieszyńskim urbarzu książęcym jako nowa wieś.

Zabytkowa chata, w której obecnie mieści sie galeria Przez wiele lat ludność Wisły zajmowała się głównie pasterstwem, a wieś rozwijała się raczej powoli. Osadnicy nie wykorzystywali lasów pod względem gospodarczym, lecz za pozwoleniem książęcym wycinali je, tworząc łąki i pastwiska. Kiedy w Ustroniu powstała huta (w roku 1772), pojawiło się zapotrzebowanie na drewno i sytuacja uległa zmianie. Władze wydały decyzję dotyczącą zalesiania łąk, a górale zmuszani byli do porzucania pasterstwa i pracy na roli. Wyzysk pańszczyźniany, klęski nieurodzaju oraz przeludnienie osady powodowały wiele konfliktów i buntów miejscowej ludności. Sytuacja regionu była ciężka i spowalniała rozwój wsi.

Drewniane sprzęty przy Muzeum Beskidzkim W XIX wieku etnograf i badacz kultury góralskiej Bogumił Hoff zainteresował się Wisłą, dostrzegając w niej walory wypoczynkowe. Zafascynowany miejscowym folklorem oraz pięknem okolicznych terenów, postanowił zamieszkać w Wiśle na stałe. Bogumił Hoff rozpoczął w Wiśle budowę pensjonatów dla letników, a działalność tą prowadził wspólnie z synem Bogdanem. Wkrótce zaczęły tu powstawać kolejne wille, pensjonaty, hotele i restauracje. Dzięki temu Wisła stawała się coraz popularniejszym kurortem. Miejscowość odwiedzało wielu znanych artystów i ludzi kultury. Przyjeżdżali tu m.in. Władysław Reymont, Bolesław Prus oraz Maria Konopnicka.

Dom Zdrojowy na Placu Hoffa Najbardziej dynamiczny rozwój Wisły nastąpił w okresie międzywojennym. Zbudowano wtedy nową drogę do Wisły i przedłużono ją do Istebnej. W roku 1929 doprowadzono linię kolejową do centrum miasteczka, a w roku 1932 - do Głębców. Na Placu Hoffa wybudowano Dom Zdrojowy, a w centrum powstało kilka basenów kąpielowych oraz park. W latach 30 - tych XX wieku Wisła była już bardzo popularną miejscowością wypoczynkową. Wybuch II wojny światowej gwałtownie zahamował rozwój kurortu. Wiele pensjonatów, willi i hoteli uległo zniszczeniu.

Po wojnie kurort został odbudowany, a w 1962 roku Wisła otrzymała prawa miejskie. W okresie socjalizmu powstało tu wiele ośrodków wczasowych, przeznaczonych dla pracowników różnych zakładów przemysłowych. Wobec rosnącego zainteresowania Wisłą, w rejonie miasteczka budowano liczne wyciągi, skocznie i trasy narciarskie.

Obecnie Wisła liczy około 12 000 mieszkańców, a jej powierzchnia wynosi 110 km2.Muzea i zabytki w Wiśle

Muzeum Beskidzkie im. A. Podżorskiego
43-460 Wisła, ul. Stellera 1
Tel. (0 33) 855 22 50
www.muzeumwisla.muzeumcieszyn.pl

Muzeum Beskidzkie Muzeum mieści się w budynku dawnej karczmy, pochodzącym z roku 1794. Karczma pełniła funkcję schronienia dla wiernych przybywających na nabożeństwa z odległych miejsc oraz dla dzieci przychodzących do ewangelickiej szkoły.

W Muzeum Beskidzkim obejrzeć można stałą wystawę dotyczącą historii regionu, przedstawiającą m.in. wnętrze tradycyjnej izby góralskiej oraz zabytkowe sprzęty domowe.
Muzeum organizuje również tematyczne wystawy czasowe, na które składają się głównie obrazy i rzeźby.

Godziny otwarcia:
wtorki, czwartki, piątki: 9.00 - 15.00
środy: 9.00 - 17.00
soboty, niedziele: 9.00 - 13.00
Chałupa "U Niedźwiedzia"
43-460 Wisła, ul. Stellera 1
Tel. (0 33) 855 22 50

Chałupa U Niedźwiedzia W drewnianej chałupie z 1891 roku, bedącej niegdyś siedzibą szkoły, mieści się obecnie Stowarzyszenie "Grupa Twórców Wiślanie" oraz Galeria
"U Niedźwiedzia".
W galerii podziwiać można prace artystów - amatorów mieszkających w Wiśle lub z nią związanych, uprawiających różne formy działalności artystycznej, m.in. malarstwo na szkle, malarstwo olejne, grafikę, rzeźbę, płaskorzeźbę, gobeliny, poezję i wiele innych.
Zameczek myśliwski Habsburgów z 1897 roku
43-460 Wisła, ul. Lipowa 4a (niedaleko dworca PKS)

Zameczek myśliwski Habsburgów Zameczek myśliwski Habsburgów wybudowano w roku 1897 na polanie Przysłop, u stóp Baraniej Góry.
W latach 1925 - 1973 obiekt pełnił funkcję schroniska górskiego PTT, a później PTTK. W roku 1985 zameczek przeniesiono do centrum Wisły.

Zameczek nie jest przeznaczony do zwiedzania, ale warto obejrzeć go z zewnątrz.
Obecnie mieści się w nim Oddział PTTK "Wisła" oraz Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego.
Kościół Znalezienia Krzyża Świętego Kościół pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Świętego
Wisła, ul. Kopydło, niedaleko ul. Turystycznej

Kościół wybudowano w roku 1983, ale wieża słupowa pochodzi z roku 1575.
Na obecne miejsce przeniesiono ją z Połomi, w 1982 roku.

Kościół Ap. Piotra i Pawła Kościół ewangelicko - augsburski pod wezwaniem Ap. Piotra i Pawła
Wisła, rejon Placu Hoffa

Kościół wzniesiono w roku 1838 na miejscu dawnej drewnianej świątyni.

Można w nim obejrzeć wystawę starych druków protestanckich oraz witraż przedstawiający apostołów Piotra i Pawła.

Kościół na codzień jest zamknięty, a zwiedzać można go jedynie przy okazji nabożeństw.

Kościół w Istebnej - Kubalonce z XVIII wieku
Istebna Kubalonka (tuż przy przystanku PKS Kubalonka Osiedle)

Kościół w Istebnej Kubalonce Drewniany kościółek pod wezwaniem Świętego Krzyża wzniesiono w roku 1779 w Przyszowicach na Śląsku. Świątynię przeniesiono na Kubalonkę w latach 1957 - 58.
Jest to kościół o konstrukcji zrębowej, w całości wykonany z drewna. Z pierwotnego wyposażnia zachowała się ambona z 1697 roku, ławki oraz mistrzowskiej roboty barokowy ołtarz z XVIII wieku.

Kościółek mieści się przy szosie prowadzącej z Przełęczy Kubalonki do Istebnej. Można do niego podejść asfaltem z Przełęczy Kubalonki (około 200 - 300 m) lub podjechać autobusem do przystanku PKS Kubalonka Osiedle.

Uwaga! Kościółek otwierany jest tylko podczas nabożeństw. Na codzień można go podziwiać z zewnątrz i zajrzeć do środka przez kratę.wstecz

Ustroń
Brenna
Szczyrk


Galeria zdjęć
Jesień w górach

Przyroda - Galeria zdjęć

Pogoda
Górska Odznaka Turystyczna PTTK

Ciekawe strony


O serwisie   |   Kontakt   |   (c) Copyright BeskidSlaski.pl 2004 - 2016