Strona główna

Wisła Historia
Szlaki piesze
Trasy rowerowe
Obiekty sportowe
Noclegi
Schroniska
Dojazd PKS, PKP
Ważne adresy
Plan Wisły
Mapa on-line
Przewodniki i mapy
Przewodniki i mapy
Porady Bezpieczeństwo w górach
Odzież turystyczna
Tkaniny
Podhalanka.pl
wstecz

Rowerem pod górkę, czyli trasy rowerowe Wiśle

Czerwony szlak rowerowy przebiegający przez Wisłę stanowi fragment Trasy Euroregionalnej nr 24, prowadzącej z Jasnowic do Chałupek (134 km).

Na Przełęczy Kubalonce Wiślański odcinek trasy liczy około 16 km. Można przyjąć, że rozpoczyna się na stacji PKP Wisła Obłaziec, a kończy na Przełęczy Szarculi.
Niestety czerwony szlak rowerowy jest dosyć słabo oznaczony. Całe szczęście, że na terenie Wisły w całości pokrywa się z doskonale oznaczoną, zieloną trasą rowerową Central European Greenways, prowadzącą z Krakowa do Wiednia.

Główny węzeł szlaków rowerowych znajduje się przy moście na Wiśle w okolicy amfiteatru. Kierując się czerwonym szlakiem na południe, można stąd dojechać do Istebnej (20 km, a nie 16, jak informuje drogowskaz!) i Jasnowic (24 km), natomiast podążając na północ - do Ustronia (11 km), a dalej do Chałupek (110 km). Można też wyruszyć zieloną trasą rowerową Greenways do Pszczyny (107 km), a dalej do Krakowa (213 km), lub też w przeciwnym kierunku do Jasnowic (24 km) i do Wiednia.

Poniżej przedstawiamy opisy dwóch wiślańskich szlaków rowerowych oraz nasze propozycje tras z wykorzystaniem szlaków pieszych.
Czerwony szlak rowerowy - Trasa Euroregionalna nr 24
> Wisła - Ustroń (11 km), Wisła - Chałupki (110 km)
< Wisła - Istebna (20 km), Wisła - Jasnowice (24 km)

Rozpoczynając wycieczkę ze stacji PKP Wisła Obłaziec przez moment jedziemy ruchliwą ulicą Ustrońską, ale tuż za mostem na Wiśle odbijamy w prawo. Dalej szlak prowadzi utwardzoną drogą wzdłuż rzeki, aż do ul. Jawornik. Przejeżdżamy tutaj przez most i natychmiast skręcamy w lewo.
Później jedziemy cały czas prosto, mijamy dworzec PKS i zabytkowy zameczek myśliwski Habsburgów, a następnie przecinamy ruchliwą ulicę Kolejową i drogą z płyt betonowych kierujemy się w stronę Hotelu Gołębiewski.
W tle Hotel Gołębiewski Asfaltowa alejka nad Wisłą
Dojeżdżamy do rzeki i asfaltową alejką podążamy w stronę centrum. Wkrótce docieramy do mostu na Wiśle przy letnim basenie kąpielowym.

Przejeżdżamy przez most, skręcamy w prawo i przez cały czas jedziemy wzdłuż rzeki, aż do Wisły Oazy. Tutaj kończy się alejka wyłożona kostką i dalej podążamy wąską ścieżką, biegnącą nad brzegiem Wisły. Wkrótce dojeżdżamy do ruchliwej ul. Wyzwolenia, którą po około 2 km docieramy do wąskiego mostku z sygnalizacją świetlną. Tuż za nim skręcamy w prawo i jedziemy dalej ul. Czarne, mijając niewielką zaporę wodną oraz Dom Turysty PTTK.
Droga z kostki biegnąca wzdłuż rzeki Widok z zapory na Jezioro Czerniańskie
Dalej czeka nas umiarkowanie stromy podjazd, kończący się przy Jeziorze Czerniańskim i zaporze. Roztacza się stąd bardzo ładny widok i warto się tutaj na chwilę zatrzymać.

Czerwony szlak rowerowy prowadzi dalej krętą, asfaltową drogą, biegnącą przez las. Ponieważ trasa przez cały czas wiedzie pod górkę, może być konieczne robienie odpoczynków.

Pokonawszy dosyć długi podjazd, docieramy do Przełęczy Szarculi (763 m n.p.m.), na której znajduje się duży leśny parking oraz węzeł szlaków rowerowych.
Przełęcz Kubalonka Przełęcz Kubalonka
Można stąd pojechać dalej - przez Stecówkę (2,5 km) do Istebnej (10 km) i Jasnowic (14 km) - lub opuścić szlak rowerowy i podążając za znakami czerwonego szlaku pieszego dotrzeć do oddalonej o kilkaset metrów Przełęczy Kubalonki (716 m n.p.m.). Mieści się tutaj wiele punktów gastronomicznych, sklepików z pamiątkami, itp., a ze skraju lasu przy ładnej pogodzie zobaczyć można Tatry. Niedaleko znajduje się też zabytkowy kościółek.

Z Przełęczy Kubalonki zjechać można do Wisły drogą asfaltową (ul. Głębce), lub jednym z pieszych szlaków turystycznych (wskazany rower górski lub crossowy).
Międzynarodowa trasa rowerowa Central European Greenways
> Wisła - Pszczyna (107 km), Wisła - Kraków (213 km)
< Wisła - Jasnowice (24 km), Wisła - Wiedeń

Zielona trasa rowerowa Greenways na terenie Wisły biegnie dokładnie tak samo, jak opisana wyżej czerwona Trasa Euroregionalna. Jedyna różnica polega na tym, że Central European Greenways jest świetnie oznaczona!
Zielony szlak spacerowy "Wisła Głębce PKP - Wisła Wierchy PKS przez Groniczek"

Zielony szlak "Wisła Głębce PKP - Wisła Wierchy PKS przez Groniczek" w całości prowadzi drogami asfaltowymi i utwardzonymi. Jest więc możliwy do przejechania dla większości rowerzystów.

Wycieczkę rozpoczynamy ze stacji PKP Wisła Głebce. Podążając za znakami szlaku, docieramy do ruchliwej ulicy Głębce, a po kilkuset metrach jezdy gwałtownie skręcamy w lewo, w ul. Kasztanową. Czeka nas teraz niezbyt długi, ale stromy podjazd, kończący się przy ulicy Spacerowej, w którą skręca zielony szlak.
Widok z Groniczka Ul. Spacerowa wiodąca przez Groniczek
Zaczyna sie tutaj bardzo przyjemny odcinek trasy, gdyż ul. Spacerowa przez długi czas wiedzie grzbietem górskim, z którego roztaczają się wspaniałe widoki. Jadąc asfaltową drogą wśród łąk i pól podziwiać można malowniczą panoramę gór otaczających miasteczko. Ponieważ szlak przez cały czas prowadzi lekko w dół, jazda w ogóle nie jest męcząca.
Dalej trasa staje się nieco bardziej stroma i wiedzie wśród zabudowań, przed których końcem należy odbić w lewo (odbicie szlaku jest bardzo słabo oznaczone). Po chwili docieramy do ruchliwej ulicy Kopydło. Skręcając w prawo dojedziemy do centrum miasteczka, natomiast kierując się w lewo dotrzemy do przystanku PKS Wisła Wierchy, a jadąc dalej - do Wisły Głębce.

Szlak ten pokonać można oczywiście także w kierunku przeciwnym, jednak trasa prowadzi wtedy prawie wyłącznie pod górkę.
Zielony szlak turystyczny "Przełęcz Kubalonka - Wisła Nowa Osada DT PTTK Nad Zaporą"

Na Przełęcz Kubalonkę (761 m n.p.m.) bez problemu wjechać można czerwonym szlakiem rowerowym, który opisany został wyżej. Jakoś trzeba jednak wrócić stąd do Wisły. Perspektywa jazdy tą samą drogą lub zjazdu ruchliwą ul. Głębce wydaje się być mało pociągająca. Dlatego polecamy zjazd z Przełeczy Kubalonki fragmentem zielonego szlaku turystycznego, prowadzącego do Wisły Nowej Osady.

Początkowo kierujemy się asfaltem w stronę Wisły, ale tuż za parkingiem skręcamy w prawo i rozpoczynamy podjazd przez las. Wkrótce docieramy do szerokiej drogi, z której po chwili jazdy odbijamy w prawo (oznaczenie szlaku jest widoczne). Dalej jedziemy lekko pod górkę przez las. Pokonawszy kilkaset metrów stajemy na skraju polany, z której podziwiać można wspaniały widok.
Zielony szlak Widok z zielonego szlaku
Następnie podążamy dosyć szeroką utwardzoną drogą, prowadzącą do osiedla Kozińce. Ładnie widać stąd szczyt góry, z charakterystycznym biało - czerwonym masztem nadawczym. Zielony szlak biegnie dalej prosto, ale warto na moment z niego odbić w lewo i drogą kierującą do DW Brucklik (jest drogowskaz) podjechać na szczyt góry. Z Kozińców (775 m n.p.m.) roztacza się bowiem piękny widok.
Wracamy na zielony szlak i jedziemy przez cały czas lekko w dół, podziwiając fantastyczny górski krajobraz. Mijamy zabudowania i docieramy do miejsca, w którym zielony szlak skręca w prawo. Dalszy odcinek szlaku jest w wielu miejscach niemożliwy do przejechania na rowerze.
Aby uniknąć noszenia roweru na plecach, proponujemy rozstać się tutaj z zielonym szlakiem i pojechać prosto, szeroką drogą z płyt betonowych. Czeka nas teraz dosyć stromy, pełen wspaniałych widoków zjazd. Wkrótce docieramy do drogi asfaltowej, przy której pojawiają się oznaczenia żółtego szlaku turystycznego.
Po chwili dojeżdżamy do rozwidlenia dróg. Jeśli chcemy się dostać do stacji PKP Wisła Głębce, jedziemy asfaltem prosto, jeśli zaś chcemy dotrzeć do centrum miasteczka, odbijamy w prawo, w ul. Spacerową, którą prowadzi malowniczy szlak spacerowy, opisany wyżej.
Uwaga! Oprócz wytyczonych szlaków rowerowych do jazdy na rowerze nadają się także niektóre piesze szlaki turystyczne i szlaki spacerowe.

Jazda na rowerze w górach jest znacznie trudniejsza, bardziej wymagająca kondycyjnie i dużo bardziej niebezpieczna niż jazda w jakimkolwiek innym regionie kraju.
Należy więc mierzyć siły na zamiary, a szczególną wagę przywiązywać do zasad bezpieczeństwa. Dobry kask na głowie i apteczka w plecaku to rzeczy, bez których nie powinno się nawet myśleć o górskich eskapadach.

Kilka porad:
1. Jeśli na rower wsiadasz okazjonalnie, wybieraj łatwe trasy, najlepiej biegnące wzdłuż brzegów Wisły lub w najbliższych okolicach miasteczka.
2. Pamiętaj, że trasa, którą bez większego wysiłku pokonałeś pieszo, może okazać się trudna do przejechania na rowerze.
3. Staraj się rozsądnie oceniać swoje umiejętności techniczne. Jeśli nie jesteś pewien, czy potrafisz przejechać dany odcinek (np. stromy zjazd), bezwzględnie zejdź z roweru!
4. Przed wyjazdem upewnij się, że rower jest w pełni sprawny technicznie. Przede wszystkim sprawdź hamulce!
5. Zabierz ze sobą podstawowe narzędzia rowerowe, łatki oraz zapasową dętkę.
6. Podczas jazdy pij dużo wody, najlepiej niegazowanej. Należy pić mało (jednorazowo 100 - 150 ml), ale bardzo często. Pić trzeba nawet wtedy, kiedy nie odczuwa się jeszcze pragnienia.
7. Zabierz ze sobą dodatkową bluzę - po pierwsze, pogoda szybko może się zmienić, a po drugie, podczas zjadów wiatr potrafi bardzo wychłodzić ciało.
8. Na wycieczki rowerowe zawsze zabieraj małą apteczkę, mapę, telefon komórkowy oraz pieniądze. Poinformuj też kogoś o celu swojej wyprawy.wstecz

Ustroń
Brenna
Szczyrk


Galeria zdjęć
Jesień w górach

Przyroda - Galeria zdjęć

Pogoda
Górska Odznaka Turystyczna PTTK

Ciekawe strony


O serwisie   |   Kontakt   |   (c) Copyright BeskidSlaski.pl 2004 - 2016