W Ustroniu i jego najbliższych okolicach wytyczono kilka szlaków spacerowych. Trasy te biegną w większości drogami utwardzonymi, a ich przemierzanie nie wymaga dużego wysiłku. Szlaki spacerowe doskonale nadają się dla osób o słabszej kondycji lub tych, którzy chcą po prostu spokojnie pospacerować.
Większość szlaków spacerowych rozpoczyna się na rynku, tuż przy Urzędzie Miasta. Znajduje się tu mapa okolicy z zaznaczonymi szlakami spacerowymi i turystycznymi.
Krótki szlak spacerowy, świetnie nadający się na pierwszą przechadzkę po Ustroniu.
Przechodzimy przez skwerek za Urzędem Miasta, przekraczamy ul. 3-go Maja i wchodzimy do pięknie utrzymanego Parku Lazarów. Wkrótce docieramy do ulicy Hutniczej, gdzie znajduje się Muzeum Ustrońskie. Tuż za muzeum szlak skręca w lewo i biegnie dalej ul. Parkową, w pobliżu której mieści się Park Kuracyjny i amfiteatr. Kilkadziesiąt metrów za torami kolejowymi skręcamy w lewo i podążamy wzdłuż Wisły asfaltową alejką. Można stąd podziwiać porośnięte gęstym lasem stoki górskie, a także samą rzekę. W końcu dochodzimy do dużego mostu na Wiśle, po raz kolejny skręcamy w lewo i podążając ul. Grażyńskiego docieramy do Urzędu Miasta.
Szlak ten w całości prowadzi chodnikami i drogami asfaltowymi, a na jego trasie znaleźć można klika obiektów zabytkowych:
– Muzeum Regionalne „Stara Zagroda” mieszczące się w zabytkowej, drewnianej chacie;
– pomnik upamiętniający miejsce, gdzie niegdyś znajdowała się żydowska synagoga;
– Kościół Ewangelicko – Augsburski Apostoła Jakuba, poświęcony w roku 1865;
– budynek, w którym mieściła się pierwsza polska szkoła w Ustroniu, zbudowana w roku 1787, przebudowana w połowie wieku XIX;
– Kościół pod wezwaniem Św. Klemensa Papieża i Męczennika, poświęcony w 1788 r.
Dalsza część szlaku przebiega drogami położonymi nieco wyżej niż miasteczko, dzięki czemu podziwiać można ładne widoki.
Szlak Widokowy to jeden z najpiękniejszych szlaków spacerowych w rejonie Ustronia. Umożliwia podziwianie wspaniałych krajobrazów, a jego przejście nie wymaga takiego wysiłku jak pokonywanie szlaków górskich.
Spod Urzędu Miasta kierujemy się na południe, podążając alejką wzdłuż uregulowanego strumyka. Tuż za małym parkiem szlak odbija w lewo i biegnie lekko pod górkę ul. Jelenica. Mijamy wytwórnię wody mineralnej Ustronianka i po chwili skręcamy w lewo. Tutaj zaczyna się już droga gruntowa i pojawiają się piękne, górskie widoki. Następnie pokonujemy krótki odcinek przez las i wychodzimy na otwartą przestrzeń. Idąc drogą wśród pastwisk podziwiać można masyw Równicy, Palenicę oraz Lipowski Groń. Odcinek ten liczy kilkaset metrów, a więc piękno górskiego krajobrazu cieszyć nas będzie długo. W końcu jednak docieramy do drogi asfaltowej, gdzie pojawiają się dwie możliwości: zejście do Ustronia lub podejście do Polany Goryczki. Znajduje się tam Hotel Poniwiec Mała Czantoria Ski&Spa oraz całoroczna kolej linowa. Podejście asfaltem biegnącym wzdłuż potoku zajmuje kilkadziesiąt minut.
Schodzimy tą samą drogą asfaltową, która doprowadzi nas do ul. 3-go Maja w Ustroniu. Skręcamy w lewo i po chwili marszu docieramy do Urzędu Miasta.
Szlak przebiega wyłącznie drogami utwardzonymi i prowadzi do ustrońskiej dzielnicy Zawodzie, w której znajduje się wiele sanatoriów.
Początkowo trasa biegnie tak samo jak Szlak Źródlany, lecz później przecina ulicę Sanatoryjną. W tym miejscu oznaczenia szlaku są bardzo niewyraźne i łatwo się zgubić. Należy cały czas kierować się na wielkie Sanatorium i Szpital Uzdrowiskowy „Równica”, które widać z daleka. Szlak przebiega tuż obok głównego wejścia do budynku, dalej prowadzi przez lasek, a następnie wśród sanatoriów o charakterystycznym kształcie piramidek.
Trasa kończy się przy Leśnym Parku Niespodzianek, gdzie oglądać można dzikie zwierzęta.
Jeleniczka to kolejny szlak spacerowy, oferujący turystom bardzo ładne widoki.
Trasa rozpoczyna się przy Urzędzie Miasta i początkowo biegnie wśród zabudowań Ustronia, razem z czerwonym szlakiem spacerowym i żółtym szlakiem turystycznym. Już po kilkunastu minutach marszu przekraczamy ruchliwą szosę, a nasz szlak spacerowy rozstaje się ze szlakiem żółtym i biegnie dalej drogą gruntową, pod górkę. Po chwili wychodzimy na otwartą przestrzeń, gdzie zaczynają się piękne widoki. Po kilkuset metrach niebieski szlak ponownie łączy się ze szlakiem żółtym i prowadzi kamienistą drogą wśród łąk i pól. Przed sobą widzimy Małą Czantorię, natomiast za naszymi plecami roztacza się malownicza panorama Ustronia i okolic. Pięknie widać stąd Lipowski Groń, Równicę oraz Orłową.
Podążając dalej dochodzimy do drogi asfaltowej. W miejscu tym kończy się niebieski szlak Jeleniczka, a zaczyna żółty szlak spacerowy – „Leśny”.
Leśny szlak spacerowy rozpoczyna się w miejscu, w którym kończy się opisany wyżej szlak Jeleniczka.
Początkowo trasa biegnie pod górkę drogą asfaltową, razem z żółtym szlakiem turystycznym. Po kilkuset metrach dochodzimy do parkingu na skraju lasu, gdzie znajdują się drewniane ławki i punkt gastronomiczny. Można tu więc dojechać samochodem i rozpocząć pieszą wycieczkę już na leśnej drodze.
Żółty szlak spacerowy zatacza spore koło po lesie u stóp Małej Czantorii. Jego pokonanie nie wymaga dużego wysiłku, gdyż trasa prowadzi w większości szeroką, utwardzoną drogą.
Szlak ten stanowi świetną propozycję dla osób lubiących spokojne przechadzki po lesie.
Szlak początkowo prowadzi ulicą Grażyńskiego, a następnie przecina Wisłę przy stacji Ustroń Zdrój. Na zakręcie za mostem odbija w prawo i biegnie dalej drogą z kostki brukowej. Tuż przed ulicą Sanatoryjną szlak schodzi w dół i prowadzi ścieżką pod mostem.
Idąc dalej przez las wzdłuż potoku Gościeradowiec, docieramy do Źródła Żelazistego z 1884 roku. W okolicy znajduje się kilka ławek, na których można odpocząć. Następnie przechodzimy przez mostek nad uroczym odcinkiem potoku i udajemy się w górę. Po wyjściu z lasu skręcamy w lewo, mijamy zabudowania i ponownie wchodzimy w las, gdzie napotykamy dwa drewniane mostki nad potokiem. Chwilę później docieramy do drogi asfaltowej, przy której znajduje się drogowskaz, kierujący do Źródła Karola. Mamy tutaj dwie możliwości: albo pójdziemy drogą asfaltową, albo drogą przez las. Wariant pierwszy jest krótszy i znacznie łatwiejszy. Natomiast droga przez las, szczególnie przy końcu, jest naprawdę trudna (duża stromizna, kamienie i korzenie).
Źródło Karola znajduje się w głębokim lesie, w cichej i spokojnej dolince. Można tu odpocząć na ławce, napić się i nabrać wody na drogę powrotną.
Szlak Źródlany jest jednym z najbardziej atrakcyjnych szlaków spacerowych w okolicach Ustronia. Kilkakrotnie przecina urocze górskie potoki, a w drodze do Źródła Karola gwarantuje ładne widoki.
Zielony szlak spacerowy biegnie drogami asfaltowymi oraz utwardzonymi gruntowymi.
Wraz z kilkoma innymi szlakami przecina Wisłę w rejonie stacji Ustroń Zdrój, a następnie odbija w lewo. Dalej szlak prowadzi drogą asfaltową, biegnącą przy charakterystycznych ustrońskich sanatoriach – „piramidkach”. Najtrudniejszym odcinkiem trasy jest zejście leśną drogą w stronę Wisły, gdyż jest tam dosyć stromo i kamieniście. Dalej szlak biegnie wzdłuż Wisły, następnie skręca w ulicę Leśną, a chwilę później w ulicę Źródlaną. Od tego momentu można cieszyć oczy pięknym widokiem gór. Szlak Nadwiślański kończy się w miejscu, w którym spotyka się ze Szlakiem Źródlanym (czerwonym). Można nim podejść do Źródła Karola lub zejść do miasteczka, podziwiając górski krajobraz.
Szlak ten prowadzi do Jaszowca – pełnej ośrodków wypoczynkowych, wczasowej dzielnicy Ustronia.
Wyruszamy spod Urzędu Miasta i przechodząc przez Park Lazarów docieramy do ul. Hutniczej, na której znajduje się Muzeum Ustrońskie. Następnie skręcamy w ul. Parkową i dochodzimy do Wisły. Ciągiem pieszo – rowerowym podążamy na południe. Czeka nas teraz długi odcinek marszu, bowiem szlak prowadzi aż do mostku na Wiśle w rejonie stacji PKP Ustroń Polana.
Przekraczamy tu rzekę i wchodzimy w alejkę biegnącą między ośrodkami wczasowymi. Wkrótce dochodzimy do drogi asfaltowej oraz wyciągu krzesełkowego na Palenicę (672 m n.p.m.). Można się tutaj posilić w drewnianym barze lub „Karczmie Palenica”, a także wjechać wyciągiem krzesełkowym na szczyt góry.
Dalej idziemy drogą asfaltową, prowadzącą nieco pod górkę. W rejonie przystanku PKS Jaszowiec Skalica szlak skręca w lewo i biegnie w dół, do ul. Skalica, którą podążamy dalej. Z trasy tej podziwiać można górskie krajobrazy, które towarzyszą nam aż do brzegów Wisły. Przed mostem skręcamy w prawo i drogą asfaltową biegnąca wzdłuż rzeki docieramy do ul. Grażyńskiego, która prowadzi do ronda przy Urzędzie Miasta.