Widok z Równicy w Ustroniu

Ustrońskie szlaki spacerowe

W Ustroniu i jego najbliższych okolicach wytyczono kilka szlaków spacerowych. Trasy te biegną w większości drogami utwardzonymi, a ich przemierzanie nie wymaga dużego wysiłku. Szlaki spacerowe doskonale nadają się dla osób o słabszej kondycji lub tych, którzy chcą po prostu spokojnie pospacerować.
Większość szlaków spacerowych rozpoczyna się na rynku, tuż przy Urzędzie Miasta. Znajduje się tu mapa okolicy z zaznaczonymi szlakami spacerowymi i turystycznymi.

Szlak spacerowy brązowySzlak Miejski – brązowy

Szlak spacerowy niebieskiSzlak Zabytkowy – niebieski

Szlak spacerowy czerwonySzlak Widokowy – czerwony

Szlak spacerowy żółtySzlak Sanatoryjny – żółty

Szlak spacerowy niebieskiSzlak Jeleniczka – niebieski

Szlak spacerowy żółtySzlak Leśny – żółty

Szlak spacerowy czerwonySzlak Źródlany – czerwony

Szlak spacerowy zielonySzlak Nadwiślański – zielony

Szlak spacerowy czarnySzlak do Jaszowca – czarny

Szlak spacerowy brązowySzlak Miejski – brązowy

Krótki szlak spacerowy, świetnie nadający się na pierwszą przechadzkę po Ustroniu.

Park LazarówPrzechodzimy przez skwerek za Urzędem Miasta, przekraczamy ul. 3-go Maja i wchodzimy do pięknie utrzymanego Parku Lazarów. Wkrótce docieramy do ulicy Hutniczej, gdzie znajduje się Muzeum Ustrońskie. Tuż za muzeum szlak skręca w lewo i biegnie dalej ul. Parkową, w pobliżu której mieści się Park Kuracyjny i amfiteatr. Kilkadziesiąt metrów za torami kolejowymi skręcamy w lewo i podążamy wzdłuż Wisły asfaltową alejką. Można stąd podziwiać porośnięte gęstym lasem stoki górskie, a także samą rzekę. W końcu dochodzimy do dużego mostu na Wiśle, po raz kolejny skręcamy w lewo i podążając ul. Grażyńskiego docieramy do Urzędu Miasta.

Szlak spacerowy niebieskiSzlak Zabytkowy – niebieski

Szlak ten w całości prowadzi chodnikami i drogami asfaltowymi, a na jego trasie znaleźć można klika obiektów zabytkowych:

Muzeum Stara ZagrodaMuzeum Regionalne „Stara Zagroda” mieszczące się w zabytkowej, drewnianej chacie;
– pomnik upamiętniający miejsce, gdzie niegdyś znajdowała się żydowska synagoga;
– Kościół Ewangelicko – Augsburski Apostoła Jakuba, poświęcony w roku 1865;
– budynek, w którym mieściła się pierwsza polska szkoła w Ustroniu, zbudowana w roku 1787, przebudowana w połowie wieku XIX;
– Kościół pod wezwaniem Św. Klemensa Papieża i Męczennika, poświęcony w 1788 r.

Dalsza część szlaku przebiega drogami położonymi nieco wyżej niż miasteczko, dzięki czemu podziwiać można ładne widoki.

Szlak spacerowy czerwonySzlak Widokowy – czerwony

Szlak Widokowy to jeden z najpiękniejszych szlaków spacerowych w rejonie Ustronia. Umożliwia podziwianie wspaniałych krajobrazów, a jego przejście nie wymaga takiego wysiłku jak pokonywanie szlaków górskich.

Szlak widokowySpod Urzędu Miasta kierujemy się na południe, podążając alejką wzdłuż uregulowanego strumyka. Tuż za małym parkiem szlak odbija w lewo i biegnie lekko pod górkę ul. Jelenica. Mijamy wytwórnię wody mineralnej Ustronianka i po chwili skręcamy w lewo. Tutaj zaczyna się już droga gruntowa i pojawiają się piękne, górskie widoki. Następnie pokonujemy krótki odcinek przez las i wychodzimy na otwartą przestrzeń. Idąc drogą wśród pastwisk podziwiać można masyw Równicy, Palenicę oraz Lipowski Groń. Odcinek ten liczy kilkaset metrów, a więc piękno górskiego krajobrazu cieszyć nas będzie długo. W końcu jednak docieramy do drogi asfaltowej, gdzie pojawiają się dwie możliwości: zejście do Ustronia lub podejście do Polany Goryczki. Znajduje się tam Hotel Poniwiec Mała Czantoria Ski&Spa oraz całoroczna kolej linowa. Podejście asfaltem biegnącym wzdłuż potoku zajmuje kilkadziesiąt minut.
Schodzimy tą samą drogą asfaltową, która doprowadzi nas do ul. 3-go Maja w Ustroniu. Skręcamy w lewo i po chwili marszu docieramy do Urzędu Miasta.

Szlak spacerowy żółtySzlak Sanatoryjny – żółty

Szlak przebiega wyłącznie drogami utwardzonymi i prowadzi do ustrońskiej dzielnicy Zawodzie, w której znajduje się wiele sanatoriów.

Szlak sanatoryjnyPoczątkowo trasa biegnie tak samo jak Szlak Źródlany, lecz później przecina ulicę Sanatoryjną. W tym miejscu oznaczenia szlaku są bardzo niewyraźne i łatwo się zgubić. Należy cały czas kierować się na wielkie Sanatorium i Szpital Uzdrowiskowy „Równica”, które widać z daleka. Szlak przebiega tuż obok głównego wejścia do budynku, dalej prowadzi przez lasek, a następnie wśród sanatoriów o charakterystycznym kształcie piramidek.
Trasa kończy się przy Leśnym Parku Niespodzianek, gdzie oglądać można dzikie zwierzęta.

Szlak spacerowy niebieskiSzlak Jeleniczka – niebieski

Jeleniczka to kolejny szlak spacerowy, oferujący turystom bardzo ładne widoki.

Okolice UstroniaTrasa rozpoczyna się przy Urzędzie Miasta i początkowo biegnie wśród zabudowań Ustronia, razem z czerwonym szlakiem spacerowym i żółtym szlakiem turystycznym. Już po kilkunastu minutach marszu przekraczamy ruchliwą szosę, a nasz szlak spacerowy rozstaje się ze szlakiem żółtym i biegnie dalej drogą gruntową, pod górkę. Po chwili wychodzimy na otwartą przestrzeń, gdzie zaczynają się piękne widoki. Po kilkuset metrach niebieski szlak ponownie łączy się ze szlakiem żółtym i prowadzi kamienistą drogą wśród łąk i pól. Przed sobą widzimy Małą Czantorię, natomiast za naszymi plecami roztacza się malownicza panorama Ustronia i okolic. Pięknie widać stąd Lipowski Groń, Równicę oraz Orłową.
Podążając dalej dochodzimy do drogi asfaltowej. W miejscu tym kończy się niebieski szlak Jeleniczka, a zaczyna żółty szlak spacerowy – „Leśny”.

Szlak spacerowy żółtySzlak Leśny – żółty

Leśny szlak spacerowy rozpoczyna się w miejscu, w którym kończy się opisany wyżej szlak Jeleniczka.

Leśny szlak spacerowyPoczątkowo trasa biegnie pod górkę drogą asfaltową, razem z żółtym szlakiem turystycznym. Po kilkuset metrach dochodzimy do parkingu na skraju lasu, gdzie znajdują się drewniane ławki i punkt gastronomiczny. Można tu więc dojechać samochodem i rozpocząć pieszą wycieczkę już na leśnej drodze.
Żółty szlak spacerowy zatacza spore koło po lesie u stóp Małej Czantorii. Jego pokonanie nie wymaga dużego wysiłku, gdyż trasa prowadzi w większości szeroką, utwardzoną drogą.
Szlak ten stanowi świetną propozycję dla osób lubiących spokojne przechadzki po lesie.

Szlak spacerowy czerwonySzlak Źródlany – czerwony

Szlak początkowo prowadzi ulicą Grażyńskiego, a następnie przecina Wisłę przy stacji Ustroń Zdrój. Na zakręcie za mostem odbija w prawo i biegnie dalej drogą z kostki brukowej. Tuż przed ulicą Sanatoryjną szlak schodzi w dół i prowadzi ścieżką pod mostem.

Szlak ŹródlanyIdąc dalej przez las wzdłuż potoku Gościeradowiec, docieramy do Źródła Żelazistego z 1884 roku. W okolicy znajduje się kilka ławek, na których można odpocząć. Następnie przechodzimy przez mostek nad uroczym odcinkiem potoku i udajemy się w górę. Po wyjściu z lasu skręcamy w lewo, mijamy zabudowania i ponownie wchodzimy w las, gdzie napotykamy dwa drewniane mostki nad potokiem. Chwilę później docieramy do drogi asfaltowej, przy której znajduje się drogowskaz, kierujący do Źródła Karola. Mamy tutaj dwie możliwości: albo pójdziemy drogą asfaltową, albo drogą przez las. Wariant pierwszy jest krótszy i znacznie łatwiejszy. Natomiast droga przez las, szczególnie przy końcu, jest naprawdę trudna (duża stromizna, kamienie i korzenie).
Źródło Karola znajduje się w głębokim lesie, w cichej i spokojnej dolince. Można tu odpocząć na ławce, napić się i nabrać wody na drogę powrotną.

Szlak Źródlany jest jednym z najbardziej atrakcyjnych szlaków spacerowych w okolicach Ustronia. Kilkakrotnie przecina urocze górskie potoki, a w drodze do Źródła Karola gwarantuje ładne widoki.

Szlak spacerowy zielonySzlak Nadwiślański – zielony

Zielony szlak spacerowy biegnie drogami asfaltowymi oraz utwardzonymi gruntowymi.

Szlak nadwiślańskiWraz z kilkoma innymi szlakami przecina Wisłę w rejonie stacji Ustroń Zdrój, a następnie odbija w lewo. Dalej szlak prowadzi drogą asfaltową, biegnącą przy charakterystycznych ustrońskich sanatoriach – „piramidkach”. Najtrudniejszym odcinkiem trasy jest zejście leśną drogą w stronę Wisły, gdyż jest tam dosyć stromo i kamieniście. Dalej szlak biegnie wzdłuż Wisły, następnie skręca w ulicę Leśną, a chwilę później w ulicę Źródlaną. Od tego momentu można cieszyć oczy pięknym widokiem gór. Szlak Nadwiślański kończy się w miejscu, w którym spotyka się ze Szlakiem Źródlanym (czerwonym). Można nim podejść do Źródła Karola lub zejść do miasteczka, podziwiając górski krajobraz.

Szlak spacerowy czarnySzlak do Jaszowca – czarny

Szlak ten prowadzi do Jaszowca – pełnej ośrodków wypoczynkowych, wczasowej dzielnicy Ustronia.

Szlak do JaszowcaWyruszamy spod Urzędu Miasta i przechodząc przez Park Lazarów docieramy do ul. Hutniczej, na której znajduje się Muzeum Ustrońskie. Następnie skręcamy w ul. Parkową i dochodzimy do Wisły. Ciągiem pieszo – rowerowym podążamy na południe. Czeka nas teraz długi odcinek marszu, bowiem szlak prowadzi aż do mostku na Wiśle w rejonie stacji PKP Ustroń Polana.
Przekraczamy tu rzekę i wchodzimy w alejkę biegnącą między ośrodkami wczasowymi. Wkrótce dochodzimy do drogi asfaltowej oraz wyciągu krzesełkowego na Palenicę (672 m n.p.m.). Można się tutaj posilić w drewnianym barze lub „Karczmie Palenica”, a także wjechać wyciągiem krzesełkowym na szczyt góry.
Dalej idziemy drogą asfaltową, prowadzącą nieco pod górkę. W rejonie przystanku PKS Jaszowiec Skalica szlak skręca w lewo i biegnie w dół, do ul. Skalica, którą podążamy dalej. Z trasy tej podziwiać można górskie krajobrazy, które towarzyszą nam aż do brzegów Wisły. Przed mostem skręcamy w prawo i drogą asfaltową biegnąca wzdłuż rzeki docieramy do ul. Grażyńskiego, która prowadzi do ronda przy Urzędzie Miasta.