Cel wycieczki: Trzy Kopce Wiślańskie (810 m n.p.m.)
Początek trasy: Wisła Uzdrowisko (PKP, PKS)
Koniec trasy: Wisła Gościejów (PKS)
Wejście: szlak żółty (1 h 30 min)
Zejście: szlak żółty (30 min ) + szlak czarny (1 h 15 min)
Przebieg szlaków: możesz sprawdzić na mapie on-line
W drogę wyruszamy ze stacji PKP Wisła Uzdrowisko, gdzie rozpoczyna się żółty szlak turystyczny prowadzący do Przełęczy Salmopolskiej. Początkowo idziemy deptakiem głównym przez centrum miasteczka, aż do ulicy Olimpijskiej, gdzie skręcamy w lewo. Przekraczamy rzekę, mijamy ośrodek sportowy „Start” i dochodzimy do ul. 11 listopada. Przez moment szlak biegnie bardzo stromą ulicą pod górkę, jednak po chwili marszu opuszczamy asfalt i kontynuujemy wędrówkę leśną ścieżką. Wkrótce wychodzimy na otwartą przestrzeń, gdzie żółty szlak skręca w lewo. Można zrobić sobie tutaj krótki postój, gdyż z pobliskiej polany roztacza się ładny widok.
Następnie idziemy pod górkę drogą asfaltową, która wraz ze wzrostem wysokości zapewnia coraz ładniejsze widoki. Dalej czeka nas kilkusetmetrowy, niemalże płaski, asfaltowy odcinek szlaku. Po obu jego stronach rozciągają się pola i łąki, znad których wyłania się malowniczy górski krajobraz. Wkrótce droga staje się nieco bardziej stroma, asfalt się kończy i zaczyna się wędrówka przez las. Po chwili mijamy skałkę położoną w lesie, po lewej stronie drogi.
Podążając dalej zdobywamy Kamienny – mało znany szczyt liczący 790 m n.p.m., z którego podziwiać można zachwycającą panoramę Beskidów.
Droga z Kamiennego na Trzy Kopce Wiślańskie nie jest długa i po około 15 minutach marszu stajemy na szczycie góry (810 m n.p.m.). Nazwa „Trzy Kopce Wiślańskie” nie pochodzi od kształtu góry, lecz od znajdujących się tu kiedyś kopców granicznych Wisły, Brennej i Ustronia, którymi oznaczano niegdyś granice osad.
Trzy Kopce Wiślańskie stanowią jeden z ciekawszych punktów widokowych w okolicach tych miejscowości. Pięknie widać stąd m.in. Orłową, Równicę, Skrzyczne, Stary Groń w Brennej oraz wiele innych szczytów i pasm górskich. Panorama z tego miejsca jest naprawdę imponująca.
Na Trzech Kopcach Wiślańskich rozpoczyna się szlak niebieski prowadzący na Orłową (1 h 15 min) i Równicę (2 h 30 min), szlak zielony prowadzący do Brennej Leśnicy PKS (1 h), na Stary Groń (2 h 30 min) i do Brennej Centrum (3 h 15 min), a także szlak żółty prowadzący do Przełęczy Salmopolskiej (2 h).
Idziemy dalej żółtym szlakiem wiodącym grzbietem góry i po chwili docieramy do Przytuliska „Telesforówka” – punktu gastronomicznego i obiektu oferującego noclegi. Można tu się posilić i zrobić zapasy na dalszą drogę, a także nadal podziwiać górski krajobraz, w szczególności Skrzyczne.
Żółty szlak prawie przez cały czas biegnie łagodnie w dół. Po około 30 minutach wędrówki docieramy do miejsca, w którym rozpoczyna się szlak czarny – za szczytem Gościejów (812 m n.p.m.) należy odbić w prawo, w leśną ścieżkę wiodącą stromo w dół.
Zejście przez las czarnym szlakiem jest strome i kamieniste. Po kilkunastu minutach docieramy do potoku, przy którym napotykamy rozwidlenie dróg. Czarny szlak odbija tutaj lekko w prawo i przez moment biegnie pod górkę. Idąc dalej przez las dochodzimy do zabudowań i ul. Gościejów. Prowadzi ona do ul. Wyzwolenia, gdzie znajduje się przystanek PKS, stanowiący kres naszej wycieczki.