Wycieczka na Skrzyczne, Malinowską Skałę, Malinów i Przełęcz Salmopolską (5 h 30 min)
Cel wycieczki: Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Malinowska Skała (1152 m n.p.m.), Malinów (1114 m n.p.m.), Przełęcz Salmopolska (934 m n.p.m.)
Początek trasy: Szczyrk Skalite PKS lub Buczkowice Skrzyżowanie PKS
Koniec trasy: Przełęcz Salmopolska (Biały Krzyż) PKS
Wejście: szlak czerwony na Skrzyczne (3 h) + szlak zielony na Malinowską Skałę (1 h 15 min)
Zejście: szlak czerwony z Malinowskiej Skały do Przełęczy Salmopolskiej (1 h 15 min)
Przebieg szlaków: możesz sprawdzić na mapie on-line
Czerwony szlak prowadzący na Skrzyczne rozpoczyna się w Buczkowicach, przy przystanku PKS Buczkowice Skrzyżowanie. Wycieczkę rozpocząć można jednak w Szczyrku – z przystanku PKS Szczyrk Skalite kierujemy się w stronę Buczkowic, przechodzimy przez mostek nad Żylicą, mijamy Camp Skalite i podążamy prosto ul. Graniczną. Po około 15 minutach marszu docieramy do kościoła, przy którym skręcamy w prawo.

Za Siodłem rozpoczyna się strome i męczące podejście przez las, kończące się rumowiskiem skalnym. Trzeba tutaj uważać, gdyż przez kilkadziesiąt metrów szlak prowadzi przez głazy i skały. Pokonawszy „odcinek specjalny” docieramy do miejsca, w którym do szlaku czerwonego przyłącza się szlak zielony. Czeka nas teraz dosyć męczący fragment drogi. Leśna ścieżka jest momentami bardzo stroma, a w dodatku pełna kamieni. Na szczęście po chwili wychodzimy z gęstego lasu, a naszym oczom ukazuje się wspaniała panorama. Pięknie widać stąd Babią Górę, Jezioro Żywieckie i okoliczne tereny.


Niebawem docieramy do trasy narciarskiej, z której podziwiać można góry leżące na północ od Skrzycznego. Szczególnie okazale prezentuje się potężny masyw Magury i Klimczoka.


Dalej szlaki znów prowadzą przez las. Pokonujemy krótkie, lecz bardzo trudne podejście i przez kilka minut wędrujemy leśną ścieżką. Wkrótce docieramy do kolejnej trasy narciarskiej i skręcamy w lewo. Pojawiają się tutaj oznaczenia niebieskiego szlaku, które towarzyszyć nam będą aż do samego szczytu. Podchodzimy kilkadziesiąt metrów w górę i tuż przed wyciągiem odbijamy w lewo. Po chwili po raz kolejny przecinamy trasę narciarską i rozpoczynamy wędrówkę wąską, kamienistą ścieżką.


Jest to bez wątpienia najpiękniejszy i najbardziej widokowy odcinek drogi na Skrzyczne. Ścieżka prowadzi tutaj niezalesionym górskim stokiem, z którego roztacza się malownicza panorama. Przepięknie widać Magurę, Beskid Mały, Jezioro Żywieckie, okolice Żywca, Babią Górę i wiele innych szczytów.


Wkrótce ponownie przecinamy trasę narciarską, z której podziwiać można kolejny ładny widok, a następnie docieramy do wyciągu krzesełkowego. Pokonujemy ostatnie podejście, mijamy stację wyciągu, odbijamy w prawo i po chwili stajemy na samym szczycie Skrzycznego – 1257 m n.p.m. Ze szczytu pięknie widać okoliczne pasma górskie, Żywiecczyznę, Babią Górę, a przy ładnej pogodzie – Tatry.


Na Skrzycznym znajduje się schronisko PTTK, taras widokowy, górna stacja kolejki linowej, a także Radiowo – Telewizyjny Ośrodek Nadawczy z charakterystycznym masztem.


Obok schroniska jest rozległa polana, na której w pogodne dni odpoczywa wielu turystów.


Ze Skrzycznego zejść można do Szczyrku na trzy sposoby: szlakiem niebieskim przez Jaworzynę (1 h 45 min), szlakiem zielonym przez Polanę Podskrzyczeńską (2 h), a także szlakiem czerwonym prowadzącym do Buczkowic (2 h 30 min). Można też iść niebieskim szlakiem do Lipowej Ostre PKS (1 h 30 min) lub podążyć zielonym szlakiem na Malinowską Skałę (1 h 15 min).
Wybieramy tą ostatnią możliwość i rozpoczynamy wędrówkę zielonym szlakiem. Zejście ze Skrzycznego nie jest zbyt strome, ale dosyć kamieniste. Wychodzimy na otwartą przestrzeń, gdzie zaczynamy cieszyć oczy górskimi widokami. Jeszcze kilkanaście lat temu na tej trasie rósł gęsty las, który niestety uległ całkowitemu zniszczeniu na skutek potężnych wichur oraz działalności korników. Efektem jest wprawdzie doskonała widoczność na odległe pasma górskie, jednak zdewastowane tereny leśne w okolicach szlaku wyglądają dosyć smutno.
Wkrótce docieramy łagodnym podejściem na Małe Skrzyczne (1211 m n.p.m.), a po dalszych kilkunastu minutach marszu wchodzimy na Kopę Skrzyczeńską (1189 m n.p.m.). Dalej szlak wiedzie w dół, lecz później czeka nas strome i bardzo kamieniste podejście na Malinowską Skałę. Nagrodą za wysiłek są ciekawe skałki znajdujące się pod samym szczytem góry.


Na Malinowskiej Skale (1152 m n.p.m.) rozstajemy się z zielonym szlakiem, który odbija w lewo i biegnie dalej na Baranią Górę (3h). Wycieczkę kontynuujemy szlakiem czerwonym, prowadzącym do Przełęczy Salmopolskiej (1 h 15 min). Przez moment idziemy prosto przez las, a następnie skręcamy w prawo, gdzie rozpoczynamy zejście stokiem góry. Po kilkunastu minutach marszu docieramy do przełęczy pod szczytem Malinów.


Dalej czeka nas dosyć strome i męczące podejście na Malinów. Roztacza się stąd jednak wspaniały widok na odległe pasma Beskidów, co rekompensuje trud podejścia. Tuż pod szczytem, w miejscu, w którym kończy się las, można na moment odbić w lewo (jest biała strzałka na drzewie) – kilkadziesiąt metrów dalej znajduje się bowiem wejście do jaskini. Uwaga! Jaskinia nie jest dostępna do zwiedzania bez specjalistycznego sprzętu.
Wracamy na szlak, pokonujemy ostatni fragment podejścia i stajemy na szczycie Malinów (1114 m n.p.m.).
Schodzimy dalej czerwonym szlakiem i po około 15 minutach docieramy do Przełęczy Salmopolskiej, zwanej także Białym Krzyżem.


Wspaniale widać stąd stoki górskie otaczające Szczyrk od strony północno – zachodniej. Dodatkową atrakcję przełęczy stanowi klimatyczny zajazd góralski (polecamy).


Z Przełęczy Salmopolskiej zjechać można do Szczyrku autobusem PKS (rozkład jazdy na: www.pks.bielsko.pl) lub zejść żółtym szlakiem do przystanku PKS Szczyrk Salmopol (45 min), skąd kursuje więcej autobusów.
Można też podążyć dalej czerwonym szlakiem do Przełęczy Karkoszczonki (2 h 30 min) i na Klimczok (4 h) lub iść szlakiem żółtym do Wisły (2 h 30 min).