Przełęcz Salmopolska - widok

Przełęcz Salmopolska (Biały Krzyż)

Biały KrzyżJednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc w okolicach Szczyrku jest Przełęcz Salmopolska, powszechnie nazywana Białym Krzyżem. Znajduje się tu bowiem kilkumetrowej wysokości krzyż, który poświęcił w 1995 r. w Skoczowie Jan Paweł II. Nazwa przyjęła się jednak wcześniej, gdyż pierwotnie stał tutaj krzyż wykonany z brzozy. Poza tym, najbliższy szczyt w okolicy nosi nazwę Białego Krzyża (940 m n.p.m.).

Przełęcz Salmopolska położona jest na wysokości 934 m n.p.m. i stanowi świetny punkt widokowy. Pięknie widać z niej szczyty i stoki górskie otaczające Szczyrk od strony północno – zachodniej. Jeśli podejdziemy kawałek pod górkę w stronę figury białego krzyża, przy ładnej pogodzie zobaczymy panoramę Beskidów w okolicy Ustronia, z Czantorią Wielką na czele.

Przełęcz Salmopolska w Szczyrku - widok
Przełęcz Salmopolska w Szczyrku - widok

Najładniejszy widok podziwiać można jednak z pobliskiego szczytu Malinów (1114 m n.p.m.), na który podejść można czerwonym szlakiem prowadzącym na Malinowską Skałę. Podejście jest trochę męczące i zajmuje około 30 min, ale przepiękne krajobrazy w całości rekompensują ten wysiłek. Szczególne wrażenie robi tutaj panorama okolic Wisły.

Widok z Malinowa
Widok z Malinowa

Na przełęczy znajdują się dwa punkty gastronomiczne. Pierwszy to klimatyczny, drewniany zajazd „Biały Krzyż”, mieszczący się w XVIII – wiecznej, zrekonstruowanej chacie.

Zajazd Biały Krzyż
Gospoda - Przełęcz Salmopolska

Wielką zaletą lokalu jest tradycyjny wystrój, smaczne dania regionalne i otwarte palenisko w jednej z izb.
Drugi punkt gastronomiczny na przełęczy to gospoda oferująca szybkie przekąski oraz kuchnię domową.

Zimą na Białym Krzyżu działają dwa wyciągi narciarskie dla początkujących i jeden dla dzieci.

Przełęcz Salmopolska stanowi także węzeł szlaków turystycznych. Podążając czerwonym szlakiem dotrzemy stąd na Malinowską Skałę (1 h 30 min), a idąc w przeciwnym kierunku – na Przełęcz Karkoszczonkę (2 h 30 min), a dalej na Klimczok (4 h). Na przełęczy rozpoczyna się też szlak żółty, prowadzący asfaltem do przystanku PKS Szczyrk Salmopol (45 min).

Jak trafić:
Na Przełęcz Salmopolską dojść można pieszo (np. żółtym szlakiem z przystanku PKS Szczyrk Salmopol – około 1 h), dojechać samochodem (na górze jest parking), lub autobusem PKS.

Rozkłady jazdy PKS: www.pks.bielsko.pl
Na stronie znaleźć można rozkład jazdy PKS z Dworca Autobusowego w Bielsku-Białej, a także z wybranego przystanku w Szczyrku.
Uwaga! Na Biały Krzyż kursuje zaledwie kilka autobusów dziennie, a w okresie od 1 listopada do 31 marca autobusy PKS kursują z Bielska-Białej tylko do przystanku Szczyrk Salmopol (Solisko).