Pasmo Kotarza

Rowerem pod górkę

Okolice Szczyrku na rowerze

Szlak w SzczyrkuOkolice Szczyrku stanowią wymarzone miejsce dla miłośników kolarstwa górskiego. W pobliżu miasteczka wytyczono kilka ciekawych, niezwykle widokowych tras rowerowych. Trzeba jednak pamiętać, że Szczyrk otoczony jest wysokimi górami o dosyć stromych zboczach, a różnice poziomów są bardzo duże. Sprawne pokonywanie okolicznych tras wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego i pewnych umiejętności technicznych. To nie są trasy dla „niedzielnych rowerzystów”. Osoby regularnie jeżdżące na rowerze mogą jednak spróbować!

Szlaki rowerowe w Szczyrku:

Oznaczenie szlaku - czerwoneSkrzyczne przez Halę Skrzyczeńską
Długość trasy: 10,4 km. Poziomy: 514 m n.p.m. – 1257 m n.p.m.

Oznaczenie szlaku - żółteBeskid przez Migdały
Długość trasy: 5,6 km. Poziomy: 514 m n.p.m. – 858 m n.p.m.

Oznaczenie szlaku - niebieskieBieniatka przez Górkę
Długość trasy: 5,4 km. Poziomy: 514 m n.p.m. – 831 m n.p.m.

Oznaczenie szlaku - czerwoneMagura schronisko PTTK „Klimczok”
Długość trasy: 5,9 km. Poziomy: 514 m n.p.m. – 1068 m n.p.m.

Oznaczenie szlaku - niebieskieWkoło Skalitego przez Siodło pod Skalitem
Długość trasy: 8,1 km. Poziomy: 514 m n.p.m. – 746 m n.p.m.

Węzeł szlaków rowerowych znajduje się w centrum miasteczka, przy zbiegu ulic Beskidzkiej i Górskiej (naprzeciwko charakterystycznej Starej Karczmy).

W Szczyrku można bez problemu wypożyczyć rower w jednej z lokalnych wypożyczalni, np. w Centrum Kongresów i Rekreacji Orle Gniazdo lub ośrodku sportowo-rekreacyjnym Beskid Sport Arena.

Symbol - UwagaUwaga! Jazda na rowerze w górach jest znacznie trudniejsza, bardziej wymagająca kondycyjnie i dużo bardziej niebezpieczna niż jazda w jakimkolwiek innym regionie kraju. Należy więc mierzyć siły na zamiary, a szczególną wagę przywiązywać do zasad bezpieczeństwa. Dobry kask na głowie i apteczka w plecaku to rzeczy, bez których nie powinno się nawet myśleć o górskich eskapadach.
Kilka porad:
1. Jeśli na rower wsiadasz okazjonalnie, odpuść sobie górskie trasy rowerowe. Najpierw popraw kondycję jeżdżąc w łatwiejszym terenie, np. wzdłuż brzegów Wisły czy Brennicy.
2. Pamiętaj, że trasa, którą bez większego wysiłku pokonałeś pieszo, może okazać się trudna do przejechania na rowerze.
3. Staraj się rozsądnie oceniać swoje umiejętności techniczne. Jeśli nie jesteś pewien, czy potrafisz przejechać dany odcinek (np. stromy zjazd, przeszkodę), lepiej zejdź z roweru! Szkoda życia na leczenie kontuzji.
4. Przed wyjazdem upewnij się, że rower jest w pełni sprawny technicznie. Sprawdź czy nie ma luzów i czy dobrze działają hamulce!
5. Zabierz ze sobą podstawowe narzędzia rowerowe, łatki lub zapasową dętkę.
6. Podczas jazdy pij dużo wody, najlepiej niegazowanej. Należy pić mało (jednorazowo 100 – 150 ml), ale bardzo często. Pić trzeba nawet wtedy, kiedy nie odczuwa się jeszcze pragnienia.
7. Zabierz ze sobą dodatkową bluzę (wiatrówkę, softshell) – po pierwsze, pogoda szybko może się zmienić; po drugie, podczas zjazdów wiatr bardzo wychładza ciało.
8. Na wycieczki rowerowe zawsze zabieraj małą apteczkę, mapę, telefon komórkowy oraz pieniądze. Poinformuj też kogoś o celu swojej wyprawy.