Okolice Brennej

Rowerem pod górkę

Brenna i okolice na rowerze

Rowerem na BłatniejChociaż w Gminie Brenna nie wytyczono wielu szlaków stricte rowerowych, na fanów kolarstwa górskiego czekają ciekawe, widokowe i w większości przejezdne szlaki piesze.
Propozycje tras rowerowych o zróżnicowanym stopniu trudności – od amatora do profesjonalisty – znaleźć można na stronie MTB Rowery Brenna.

Uwaga! Jeśli na rower wsiadasz tylko „od święta”, a chcesz się wybrać na szlaki górskie, koniecznie przeczytaj porady dot. jazdy na rowerze w górach!

Poniżej zamieszczamy krótki opis szlaku rowerowego z Brennej do Górek Wielkich. Można go pokonać praktycznie na każdym rowerze. Jeśli nie posiadasz własnego sprzętu, możesz skorzystać z wypożyczalni rowerów.

Czarny szlak rowerowyCzarny szlak rowerowy
Brenna Centrum -> Górki Wielkie (10 km)

Szlak ten prowadzi wyłącznie drogami utwardzonymi, dzięki czemu stanowi doskonałą propozycję dla spokojnie jeżdżących rowerzystów.

Szlak rowerowy w Brennej
Szlak rowerowy w Brennej

Początkowo trasa biegnie szutrową drogą wzdłuż brzegu rzeki Brennicy, a następnie niezbyt uczęszczanym, asfaltem. Trasa kończy się w Górkach Wielkich, gdzie warto obejrzeć zabytkowy kościół. Dalej można pojechać zielonym szlakiem rowerowym do Nierodzimia (4 km, do zwiedzenia stary, drewniany kościółek) i do Ustronia (10 km).

Symbol - UwagaUwaga! Jazda na rowerze w górach jest znacznie trudniejsza, bardziej wymagająca kondycyjnie i dużo bardziej niebezpieczna niż jazda w jakimkolwiek innym regionie kraju. Należy więc mierzyć siły na zamiary, a szczególną wagę przywiązywać do zasad bezpieczeństwa. Dobry kask na głowie i apteczka w plecaku to rzeczy, bez których nie powinno się nawet myśleć o górskich eskapadach.
Kilka porad:
1. Jeśli na rower wsiadasz okazjonalnie, odpuść sobie górskie trasy rowerowe. Najpierw popraw kondycję jeżdżąc w łatwiejszym terenie, np. wzdłuż brzegów Wisły czy Brennicy.
2. Pamiętaj, że trasa, którą bez większego wysiłku pokonałeś pieszo, może okazać się trudna do przejechania na rowerze.
3. Staraj się rozsądnie oceniać swoje umiejętności techniczne. Jeśli nie jesteś pewien, czy potrafisz przejechać dany odcinek (np. stromy zjazd, przeszkodę), lepiej zejdź z roweru! Szkoda życia na leczenie kontuzji.
4. Przed wyjazdem upewnij się, że rower jest w pełni sprawny technicznie. Sprawdź czy nie ma luzów i czy dobrze działają hamulce!
5. Zabierz ze sobą podstawowe narzędzia rowerowe, łatki lub zapasową dętkę.
6. Podczas jazdy pij dużo wody, najlepiej niegazowanej. Należy pić mało (jednorazowo 100 – 150 ml), ale bardzo często. Pić trzeba nawet wtedy, kiedy nie odczuwa się jeszcze pragnienia.
7. Zabierz ze sobą dodatkową bluzę (wiatrówkę, softshell) – po pierwsze, pogoda szybko może się zmienić; po drugie, podczas zjazdów wiatr bardzo wychładza ciało.
8. Na wycieczki rowerowe zawsze zabieraj małą apteczkę, mapę, telefon komórkowy oraz pieniądze. Poinformuj też kogoś o celu swojej wyprawy.