Widok z Równicy w Ustroniu

Ustroń

Witaj w Ustroniu!

Ustroń to jedna z najbardziej znanych miejscowości wypoczynkowych Beskidu Śląskiego, malowniczo położona w dolinie Wisły, pomiędzy grzbietem górskim Wielkiej i Małej Czantorii a masywem Równicy.
Ustroń jest popularnym uzdrowiskiem posiadającym źródła wód mineralnych i żelazistych, a także pokłady borowiny. Charakterystycznym elementem jego zabudowy są sanatoria i hotele w kształcie „piramidek”.

Rynek - Ustroń
Ustrońska piramidka

Liczne szlaki turystyczne czynią miasteczko doskonałą bazą wypadową dla turystyki pieszej i rowerowej. Zwolennicy aktywnego wypoczynku i miłośnicy wspaniałych widoków koniecznie powinni wybrać się na Wielką Czantorię (995 m n.p.m.), Równicę (884 m n.p.m.), Orłową (813 m n.p.m) i Małą Czantorię (866 m n.p.m.).

Okolice Ustronia
Polana Stokłosica

Wielka Czantoria i Równica dostępne są również dla osób o słabszej kondycji lub ograniczonej sprawności ruchowej – na Równicę można wjechać samochodem, a na Czantorię koleją linową, której górna stacja znajduje się na Polanie Stokłosicy nieco poniżej szczytu góry.

Osoby preferujące spokojniejsze przechadzki mogą też korzystać z ustrońskich szlaków spacerowych, które pozwalają odwiedzić wiele ciekawych miejsc.

Zimą Ustroń stanowi świetną propozycję dla narciarzy i snowboardzistów. W okolicy czeka na nich kilka tras zjazdowych oraz wyciągów narciarskich. Szczególną popularnością cieszy się wśród nich Wielka Czantoria.