Widok ze Skolnity

Przewodniki i mapy

Planując wypoczynek w górach (i nie tylko) warto zaopatrzyć się w przewodnik i papierową mapę regionu. Przewodnik pozwala dobrze zaplanować wypoczynek i zaoszczędzić czas, jakże cenny na urlopie. Zapewnia też stały dostęp do informacji – można z niego korzystać wszędzie: w schronisku, na szlaku, w pociągu czy PKS-ie.

Mapa jest podstawowym elementem wyposażenia każdego turysty. Bez mapy w ogóle nie należy wychodzić w góry, nawet jeśli teren wydaje się łatwy, a warunki dobre. Pamiętajmy, że pogoda w górach szybko może się zmienić (gęsta mgła), może zaskoczyć nas zmrok, a nasz smartfon w końcu się rozładuje, więc nici z GPS. W takiej sytuacji nawet znane miejsca wyglądają zupełnie inaczej, łatwo więc o pomyłkę i wielogodzinne błądzenie po lesie. Jeśli w dane miejsce wybieramy się po raz pierwszy, z przyczyn oczywistych mapa jest absolutnie niezbędna.

Polecamy następujące przewodniki i mapy:

Przewodnik Compass - Wokół Beskidu ŚląskiegoWokół Beskidu Śląskiego
Wydawnictwo Compass

Przewodnik adresowany jest dla rodzin, które pragną w ciekawy sposób spędzić wolne chwile w Beskidach. Opisuje Pogórze Śląskie, Beskid Śląski, część Beskidu Żywieckiego (pasmo Wielkiej Raczy i grupę Pilska) oraz fragment Beskidu Małego (od pasma Magurki Wilkowickiej aż po Przełęcz Kocierską). Trzon przewodnika stanowią opisy najciekawszych miejsc, które warto zobaczyć. Na początku każdego rozdziału umieszczono pomocnicze mapki wraz z oznaczonymi obiektami. Nie brakuje również propozycji tras na górską wędrówkę oraz miejski spacer. W liczącym 128 stron przewodniku znalazły się opisy 43 miejscowości, mapy obszaru (1:100 000) i szczegółowe mapy w skalach od 1:10 000 do 1:60 000. Więcej informacji na stronie wydawnictwa.

Ustroń i Wisła - Spacerownik turystycznyUstroń i Wisła – Spacerownik turystyczny
Wydawnictwo Compass

Miniprzewodnik turystyczny przygotowany głównie z myślą o rodzinach i osobach starszych wypoczywających w Wiśle lub Ustroniu.
Zawiera opisy 18 łatwych, spacerowych tras, które można pokonać w ciągu 2-3 godzin, zataczając pętlę. Doskonała propozycja dla osób preferujących spokojne przechadzki w widokowych miejscach.
Więcej informacji na stronie wydawnictwa.

Spacerem po Szczyrku - PrzewodnikSpacerem po Szczyrku i wizyta w Bielsku-Białej
Wydawnictwo Compass

Praktyczny przewodnik turystyczny zawierający 10 tras spacerowych po Szczyrku i okolicach, prezentujący atrakcje turystyczne miasteczka oraz panoramiczne fotografie.
Jeden rozdział poświęcony został Bielsku-Białej – miastu o ciekawej historii, położonemu u stóp Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego.
Więcej informacji na stronie wydawnictwa.

Beskid Śląski - Rodzinne wycieczki roweroweBeskid Śląski – Rodzinne wycieczki rowerowe
Wydawnictwo Compass

Przewodnik rowerowy zawierający 19 propozycji 2-3 godzinnych wycieczek po przyjaznych dla rowerów ścieżkach i drogach Beskidu Śląskiego. Trasy – nawet te o bardziej górskim charakterze – zaplanowano tak, aby były dostępne dla przeciętnego rowerzysty, a nawet dla rodzin z dziećmi. Wielkim atutem proponowanych tras są piękne widoki oraz liczne atrakcje, które często stanowią cel wycieczki.
Więcej informacji na stronie wydawnictwa.

Mapa Beskidu Śląskiego, CompassBeskid Śląski – mapa turystyczna
Wydawnictwo Compass

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego w skali 1:50 000. Jest to mapa jednostronna z przewodnikiem na odwrocie. Jej zasięg obejmuje tereny od Skoczowa i Bielska-Białej na północy po Worek Raczański na południu oraz Żywiec na wschodzie i Jabłonków w Czechach na zachodzie.
Mapa prezentuje szlaki turystyczne wraz z czasami przejść, zawiera informator krajoznawczy, 6 planów centrów miejscowości (Bielsko-Biała, Brenna, Istebna, Szczyrk, Ustroń, Wisła), siatkę GPS. Przydatna dla turystów pieszych i rowerowych, narciarzy, zwolenników turystyki konnej, a także samochodowej.
Więcej informacji na stronie wydawnictwa.