Okolice Brennej

Szlaki spacerowe w Brennej

Bajkowy Szlak Utopca
Brenna Centrum – Dolina Hołcyna – Grabowa – Brenna Leśnica
Czas przejścia: 2, 25 h / 2,15 h, Długość trasy: 8 km

Szlak spacerowy - BajkowyPodczas wyprawy Bajkowym Szlakiem poznamy niesamowite przygody Utopca – Gazdy Brennicy. Wędrówkę rozpoczynamy w Brennej Centrum, gdzie za znakami czerwono-białymi podążamy w kierunku doliny Hołcyny. Idąc wzdłuż drogi mijamy kościół p.w. Św. Jana Chrzciciela oraz Starą Karczmę. Docieramy do mostu na rzece Brennicy, za którym skręcamy w pierwszą ulicę w prawo. Szlak prowadzi nas drogą asfaltową obok zabytku architektury drewnianej – „Chaty Kowoliczka” oraz przystani kajakowej. Następnie dochodzimy do składnicy drewna, gdzie kończy się wąska droga asfaltowa i rozpoczyna krótkie strome podejście na Grabową. Ścieżka biegnie alejką pomiędzy drzewami bukowymi, jodłowymi i świerkowymi. Idąc dalej dochodzimy do rozwidlenia szlaków przy Chacie Grabowej. Wokół schroniska powstaje park tematyczny „Ogród Bajek” z postaciami z legend i podań z regionu Beskidu Śląskiego. Z okolic Grabowej rozciąga się piękny widok na Trzy Kopce Wiślańskie (810 m n.p.m,), Równicę (885 m n.p.m), Czantorię (995 m n.p.m), osiedle Świniorka (ok. 700 m n.p.m) i Halę Jaworową. Po krótkim odpoczynku schodzimy za znakami szlaku spacerowego do doliny Leśnicy. Po drodze mijamy niewielkie osiedla i polany.

Szlak Myśliwski
Brenna Spalona – Dworek Myśliwski – Czupel
Czas przejścia: 1 h / 0,45 h, Długość trasy: 3 km

Szlak spacerowy - MyśliwskiSzlak Myśliwski pozwala zapoznać się z kulturą łowiecką, pięknem przyrody oraz zwierzętami zamieszkującymi miejscowe lasy. Trasa bierze swój początek w Brennej Spalonej, gdzie rozpoczynamy wędrówkę podążając ulicą Głębiec. Dochodzimy do rozdroża i w tym miejscu zostawiamy znaki szlaku i idziemy do znajdującego się na zboczu Czupla Dworku Myśliwskiego „Konczakówa”, otoczonego okazałymi gatunkami drzew, wśród których możemy wymienić modrzewie, dęby czy daglezje.
Po zwiedzeniu dworku wracamy do rozwidlenia dróg i podążamy za znakami szlaku spacerowego leśną drogą, która prowadzi w okolice szczytu Czupel. Z tego miejsca możemy wyruszyć na Błatnią (Błotny) lub grzbietami górskimi w kierunku Górek Wielkich.

Szlak Wspomnień
Brenna Bukowa – Krzyż Zakochanych – Brenna Lachy
Czas przejścia: 1,10 h / 1 h, Długość trasy: 3,5 km

Szlak WspomnieńSzlak Wspomnień przybliży nam namiastkę historii Brennej. Wędrówkę rozpoczynamy w Brennej Bukowej, gdzie za znakami szlaku podążamy ulicą Osiedlową. Po drodze mijamy ciekawe gatunki roślin i drzew m.in. aleję dorodnych daglezji. Idąc dalej napotykamy pomnik upamiętniający śmierć partyzantów. Po dosyć stromym podejściu dochodzimy do Krzyża Zakochanych.
Podążając dalej trasą docieramy do miejsca związanego z gospodarką pasterską, czyli polan Bukowego Gronia, które kryją w sobie bardzo ciekawą historię. Na przełomie wieku XVI i XVII na tereny Beskidu Śląskiego zaczęli napływać pasterze pochodzenia wołoskiego określani mianem „Wołochów”. Wołosi to lud bardzo tajemniczy i trudny do określenia. Wiadomo, że przybyli, wędrując łukiem Karpat, z Wołoszczyzny i Siedmiogrodu, które obecnie obejmują Rumunię. Wiadomo też, że pierwotną ich ojczyzną były południowe Bałkany, a być może również Azja Mniejsza. Wołosi wnieśli do rodzimej kultury trzy trwałe elementy: strój wołoski, gospodarkę szałaśniczą oraz słownictwo. Dalszą wędrówkę umila szum potoku Bukowy. Schodząc do Brennej Lachy mijamy składnicę drewna i dochodzimy do głównej ulicy.

Dziękujemy Informacji Turystycznej Gminy Brenna za udostępnienie zdjęć i opisów szlaków.