Widok z Równicy w Ustroniu

Kolej linowa Czantoria

Kolej linowa – wyciąg krzesełkowy na Wielką Czantorię

Dolna stacja kolei linowej na Wielką Czantorię znajduje się w Ustroniu przy ulicy 3-go Maja 130. Można tam dojechać autobusem PKS (przystanek Ustroń Polana), pociągiem (stacja Ustroń Polana) lub samochodem – tuż przy wyciągu mieści się duży parking (bezpłatny w sezonie zimowym, latem płatny).

Stacja dolna Czantoria
Kolej linowa Czantoria

Dolna stacja wyciągu położona jest na wysokości 389 m n.p.m., natomiast górna – na 851 m n.p.m. Podróż na górę 4-osobową kanapą trwa kilkanaście minut i kończy się na Polanie Stokłosicy – miejscu niezwykle atrakcyjnym widokowo, z którego roztacza się malownicza panorama.

Kolej linowa Czantoria
Polana Stokłosica

Siadając na drewnianych ławeczkach lub bezpośrednio na trawie można do woli odpoczywać i cieszyć oczy górskim krajobrazem.

Polana Stokłosica
Polana Stokłosica

Na Polanie Stokłosicy znajdują się bary, grille, kawiarnie, stragany z pamiątkami, letni tor saneczkowy oraz sokolarnia, w której zobaczyć można różne ptaki drapieżne, nie tylko sokoły.

Na szczyt Wielkiej Czantorii (995 m n.p.m.) prowadzi z polany czerwony szlak. Pokonanie tej niezbyt trudnej, choć kamienistej drogi zajmuje około 30 minut.

Wieża widokowa na Wielkiej Czantorii
Widok z Wielkiej Czantorii

Na szczycie znajduje się 29-metrowa wieża widokowa, z której podziwiać można wspaniałe widoki – pięknie widać Ustroń, Wisłę i Beskid Śląski, a przy ładnej pogodzie dostrzec można Tatry, Małą Fatrę na Słowacji oraz odległe pasma górskie w Czechach.

Widok z Wielkiej Czantorii
Widok z Wielkiej Czantorii

Wejście na wieżę jest płatne (6 zł), jednak malownicze walory krajobrazowe w pełni rekompensują ten wydatek. Oprócz wieży widokowej na szczycie Czantorii znajduje się polski i czeski bufet oraz punkty z pamiątkami.

Kolej linowa Czantoria jest przystosowana do przewozu rowerów, przyjazna dla dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych.

Kolej czynna jest codziennie w godz. 8.30 – 16.30, przez cały rok, poza 2-tygodniowymi przeglądami technicznymi wiosną i jesienią.

Ceny biletów i aktualne informacje:
www.czantoria.net
tel. 33 854 35 50