Kolej linowa na Skrzyczne

Kolej linowa na Skrzyczne

Jedną z największych atrakcji turystycznych Szczyrku jest wyciąg krzesełkowy na Skrzyczne – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, liczący 1257 m n.p.m. Dolna stacja kolejki mieści się przy ul. Myśliwskiej 45 (główna droga przebiegająca przez Szczyrk), niedaleko przystanku PKS Szczyrk Skrzyczne.

Dolna stacja kolejki na Skrzyczne
Górna stacja kolejki na Skrzyczne

Wyciąg podzielony jest na dwa odcinki:
1. Szczyrk – Hala Jaworzyna: długość 1592 m, różnica poziomów 406 m.
2. Hala Jaworzyna – Skrzyczne: długość 1181 m, różnica poziomów 296 m.
Przejechanie jednego odcinka trwa około 15 minut. Istnieje możliwość zakupu biletu na jeden odcinek w dowolną stronę, lub na całą trasę ze Szczyrku na Skrzyczne i z powrotem.

Stacja kolejki - Jaworzyna
Hala Jaworzyna - widok

Hala Jaworzyna znajduje się na wysokości mniej – więcej 920 m n.p.m. i stanowi świetny punkt widokowy. Przy stacji kolejki mieści się bar oraz dyżurka GOPR. Z Jaworzyny można podejść na Skrzyczne niebieskim szlakiem turystycznym (1 h), lub wjechać na szczyt kolejką.

Kolej linowa na Skrzyczne
Kolej linowa na Skrzyczne

Ze stoków Skrzycznego roztacza się wspaniały widok na okoliczne szczyty i pasma górskie. Podróżując czteroosobową kanapą podziwiać można przepiękną panoramę Beskidu Śląskiego. Przejazd kolejką linową na Skrzyczne należy więc traktować jako pozycję obowiązkową.

Widok z kolejki na Skrzyczne
Kolejka na Skrzyczne

Wyciąg krzesełkowy na Skrzyczne czynny jest codziennie od godz. 9.00 do 17.30 (ostatni zjazd ze Skrzycznego o godz. 17.00). Kolej działa przez cały rok, poza dwutygodniowymi przeglądami technicznymi wiosną i jesienią. Przy dużej frekwencji kursuje non-stop, natomiast przy mniejszym ruchu wyjazdy odbywają się co pół godziny. Kanapy wyposażone są w specjalne uchwyty umożliwiające przewożenie rowerów.

Kolejka na Skrzyczne
Widok z kolejki

Aktualne informacje, godziny kursowania i ceny biletów:
Kolej linowa Skrzyczne
www.skrzyczne.cos.pl
tel. 33 817 86 20
e-mail: kolej.skrzyczne@cos.pl