Jesień w Beskidach

Sanktuarium na Górce

Sanktuarium na Górce, czyli pochodzący z 1894 roku Kościół Matki Boskiej Królowej Polski, znajduje się na południowym stoku Magury, na tzw. Górce. Górka stała się miejscem Kultu Maryjnego, gdyż w roku 1894 pewnej małej dziewczynce kilkakrotnie ukazywała się tutaj Matka Boska. Wieść szybko się rozniosła i wkrótce na Górkę zaczęły przybywać pielgrzymki. Jesienią 1894 roku miejscowa ludność wzniosła tutaj drewnianą kaplicę.

Sanktuarium na Górce w Szczyrku
W roku 1912 zebrano fundusze i wybudowano na Górce kościół z kamienia. Brakowało jednak opieki zakonników, gdyż duchowni nie widzieli większych możliwości pracy duszpasterskiej z dala od osiedli.
Dopiero w roku 1938 na Górkę udało się sprowadzić Księży Salezjan z Oświęcimia, którzy rezydują tu do dzisiaj.

Sanktuarium na Górce powinni odwiedzić wszyscy ci, którzy poszukują chwili ciszy i spokoju. W pobliżu świątyni znajduje się przepięknie wykonana Grota Matki Boskiej, źródełko, a także Kaplica Objawienia, w której zobaczyć można fragment buka, przy którym 25 lipca 1894 roku miało miejsce Objawienie.

Z okolic kościoła roztacza się wspaniały widok na Skrzyczne. Siadając na kamiennych ławach i ciesząc oczy pięknem krajobrazu można pogrążyć się w zadumie i naprawdę odpocząć. Prosimy pamiętać, że jest to miejsce wyjątkowe i należy uszanować jego charakter i mistykę.

Jak trafić:
Na Górkę dojść można z centrum miasteczka niebieskim szlakiem turystycznym prowadzącym na Klimczok (około 30 min) lub zielonym szlakiem spacerowym. Można też dojechać tam samochodem: przy Starej Karczmie w centrum skręcamy w prawo – w ulicę Górską, a następnie znów w prawo – w ulicę Wrzosową, która prowadzi pod sam kościół.