Kolej linowa na Skrzyczne

Skrzyczne

Korona Beskidu Śląskiego

Liczące 1257 m n.p.m. Skrzyczne to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Ten wielki, podłużny masyw górski otacza Szczyrk od południa i stanowi jedną z największych atrakcji w okolicy. Stoki Skrzycznego w większości są zalesione, ale znajdują się na nich liczne polany, z których podziwiać można malownicze krajobrazy.
Na Skrzyczne prowadzą ze Szczyrku dwa szlaki turystyczne (zielony i niebieski), a także czerwony szlak rozpoczynający się w pobliskich Buczkowicach. Wejście na szczyt zajmuje około 2 h 30 min.

Skrzyczne
Szlak na Skrzyczne

Warto podjąć ten wysiłek, gdyż od pewnej wysokości szlaki prowadzą niezalesionym stokiem góry, co gwarantuje wspaniałe widoki. Na szczyt można też wjechać koleją linową – wyciągiem krzesełkowym.
Ze Skrzycznego roztacza się przepiękny widok na Beskid Żywiecki, okolice Żywca i Jeziora Żywieckiego. Przy ładnej pogodzie pięknie widać Babią Górę oraz Tatry.

Widok ze Skrzycznego
Widok ze Skrzycznego

Spoglądając na północny zachód podziwiać można Wielką Czantorię, Równicę oraz wiele innych szczytów w okolicach Ustronia, Wisły i Brennej. Pięknie prezentuje się też masyw Magury i Klimczoka, otaczający Szczyrk od północy.

Widok ze Skrzycznego
Schronisko na Skrzycznym

Na Skrzycznym znajduje się schronisko PTTK (oferujące noclegi i kuchnię domową), taras widokowy, ścianka wspinaczkowa, górna stacja kolejki linowej, a także Radiowo – Telewizyjny Ośrodek Nadawczy. Ośrodek widoczny jest z daleka dzięki charakterystycznej, biało – czerwonej wieży. To jeden z nielicznych obiektów nadawczych w Polsce położonych na tak dużej wysokości. Obok schroniska jest rozległa polana, na której w pogodne dni odpoczywa wielu turystów.

Schronisko na Skrzycznym
Polana na Skrzycznym

Pod szczytem zlokalizowany jest węzeł szlaków turystycznych, prowadzących do Szczyrku, Buczkowic, Lipowej, na Malinowską Skałę i na Baranią Górę. Szczególnie piękne widoki podziwiać można z zielonego szlaku wiodącego na Malinowską Skałę. Polecamy zorganizowanie sobie wycieczki: Szczyrk Skalite – Skrzyczne – Malinowska Skała – Malinów – Przełęcz Salmopolska.

Zimą Skrzyczne staje się mekką narciarzy i snowboardzistów, którzy korzystać mogą z kilku tras zjazdowych o zróżnicowanym stopniu trudności. Ponadto na stokach Skrzycznego znajduje się bardzo trudna, wyczynowa trasa zjazdowa posiadająca licencję Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS na rozgrywanie wszelkich zawodów w narciarstwie alpejskim.

Skrzyczne upodobali sobie także paralotniarze – przy ładnej pogodzie z góry startuje czasem nawet kilkanaście osób. Ich wyczyny stanowią dodatkową atrakcję dla turystów i obserwatorów.