Cieńków - Wisła

Wiślańskie szlaki spacerowe

Oprócz licznych szlaków turystycznych, w okolicach Wisły wytyczono także wiele ciekawych szlaków spacerowych. Należy jednak pamiętać, że niektóre z nich różnią się od szlaków górskich jedynie długością. Kilka tras spacerowych obfituje bowiem w strome i kamieniste odcinki, których sprawne pokonanie wymaga obuwia turystycznego i nienajgorszej kondycji.

Szlak spacerowy czerwonyWisła Dworzec PKS – Wisła Oaza przez centrum (45 min)

Szlak spacerowy czerwonyWisła Dworzec PKS – Wisła Oaza PKS przez Skolnity (2 h)

Szlak spacerowy zielonyWisła Dworzec PKS – Wisła Kopydło przez Groniczek (1 h 20 min)

Szlak spacerowy żółtyWisła Dworzec PKS – Wisła Centrum przez Bukową (2 h 30 min)

Szlak spacerowy czerwonyWisła Głębce PKP – Wisła Kopydło przez Kobylą (2 h 30 min)

Szlak spacerowy zielonyWisła Głębce PKP – Wisła Wierchy PKS p. Groniczek (1 h 40 min)

Szlak spacerowy zielonyWisła Nowa Osada PTTK „Nad Zaporą” – Przełęcz Kubalonka (2 h)

Szlak spacerowy żółtyWisła Jawornik Hotel Stok PKS – Skolnity (1 h)

Szlak spacerowy niebieskiWisła Malinka Spółdzielnia PKS – Czarne Fojtula p. Cienków (1 h)

Szlak spacerowy zielonyWisła Malinka Spółdzielnia PKS – Malinka Centrum PKS (2 h 30 min)

Szlak spacerowy czerwonyWisła Dworzec PKS – Wisła Oaza przez centrum (45 min)

Jest to najkrótszy z wiślańskich szlaków spacerowych. Trasa biegnie przez samo centrum miasteczka, więc doskonale nadaje się na pierwszą przechadzkę po Wiśle.

Plac HoffaW drogę wyruszamy spod kościoła przy dworcu PKS. Mijamy zabytkowy pałacyk Habsburgów (w którym obecnie mieści się PTTK) i po chwili rozpoczynamy spacer deptakiem wiodącym przez centrum. Trasa prowadzi wśród licznych ogródków, kawiarni, barów, restauracji i sklepów. Idąc deptakiem docieramy do Placu Hoffa, na którym znajduje się m.in. Urząd Miasta oraz Muzeum Beskidzkie. Podążając dalej mijamy zabytkowy kościół ewangelicko – augsburski, a następnie skręcamy w lewo i przekraczamy Wisłę. Zaraz za rzeką skręcamy w prawo w ul. Konopnickiej, przy której mieści się restauracja i galeria sztuki „Zapiecek u Jędrysa”. Spacer kończymy przy moście na Wiśle, niedaleko przystanku PKS Wisła Oaza.

Szlak spacerowy czerwonyWisła Dworzec PKS – Wisła Oaza PKS przez Skolnity (2 h)

Czerwony szlak spacerowy biegnący przez Skolnity (730 m n.p.m) jest dosyć trudny i wymaga obuwia turystycznego. Chociaż w dużej mierze wiedzie drogami utwardzonymi, zdarzają się strome, górskie odcinki.

Skolnity - widokSzlak rozpoczyna się pod kościołem przy dworcu PKS. Początkowo trasa prowadzi drogą asfaltową wśród zabudowań, która w miarę wędrówki staje się coraz bardziej stroma. Później szlak wiedzie przez otwartą przestrzeń, z której podziwiać można ładne widoki. Następnie trasa biegnie przez las.
Po kilkudziesięciu minutach górskiego podejścia docieramy do szerokiej drogi, którą biegnie także żółty szlak spacerowy. Tutaj skręcamy w lewo i po chwili marszu napotykamy słup z tabliczką Skolnity 730 m n.p.m. Nie jest to jednak szczyt góry. Na szczyt prowadzi z tego miejsca szeroka, leśna droga. Warto nią podążyć, gdyż podejście nie jest długie, a ze szczytu Skolnity roztacza się bardzo ładny widok. Dalej czerwony szlak wiedzie przez cały czas w dół. Przebiega obok dużej polany, a później znów prowadzi przez las. Spacer umila nam tutaj szum górskiego strumyka. Dalej idziemy asfaltem wśród zabudowań, przechodzimy pod wiaduktem kolejowym z 1932 roku w Wiśle Dziechcince i kończymy wycieczkę przy przystanku PKS Wisła Oaza.

Szlak spacerowy zielonyWisła Dworzec PKS – Wisła Kopydło przez Groniczek (1 h 20 min)

Trasa wiedzie w całości drogami asfaltowymi i utwardzonymi. Nie wymaga obuwia turystycznego, ani dobrego przygotowania kondycyjnego.

Tablica pamiątkowa - J. BurscheSzlak rozpoczyna się przy Dworcu PKS i przez cały czas prowadzi przez miasteczko. Przechodzimy przez ruchliwą ul. 1 Maja i kierujemy się w stronę Hotelu Gołębiewski. Trasa przebiega pod samym wejściem do obiektu, a następnie prowadzi Al. Ks. Bp. Juliusza Bursche. Przy początku alei znajduje się pomnik upamiętniający miejsce zamieszkania tej zasłużonej dla regionu postaci. Dalej szlak biegnie przez cały czas wśród zabudowań, aż do Wisły Oazy. Następnie idziemy brzegiem rzeki, przechodzimy przez mostek, a po chwili docieramy do ul. Kopydło, przy której kończy się zielony szlak.

Szlak spacerowy żółtyWisła Dworzec PKS – Wisła Centrum przez Bukową (2 h 30 min)

Szlak biegnie w całości drogami utwardzonymi, a więc nie wymaga obuwia turystycznego.

Żółty szlak spacerowy w WiśleTrasa rozpoczyna się przy Dworcu PKS i początkowo wiedzie szeroką drogą z kostki – ul. Bukową. Tuż przed zakrętem ulicy szlak odbija w prawo i prowadzi dalej asfaltem. Czeka nas teraz długie podejście przez las, które kończy się na grzbiecie górskim. Tutaj szlak gwałtownie skręca w prawo i biegnie dalej drogą gruntową. Zaczyna się tu bardzo łatwy odcinek trasy, gdyż przez długi czas idziemy prawie płaską drogą, wiodącą grzbietem górskim. Mijamy gospodarstwo agroturystyczne i odbijamy w prawo. Od tego momentu szlak prowadzi cały czas w dół. Po chwili wychodzimy na otwartą przestrzeń, a naszym oczom ukazują się piękne widoki, które towarzyszyć nam będą aż do samej Wisły. Po kilkudziesięciu minutach marszu docieramy do dużego hotelu Krokus, przy którym szlak skręca w lewo i biegnie dalej ul. Górnośląską. Z ulicy tej odbijamy w prawo przy ośrodku Limba, gdzie rozpoczyna się dosyć strome zejście leśną ścieżką. Wkrótce docieramy do mostu na Wiśle, a następnie do Placu Hoffa, na którym kończy się nasza wycieczka.

Szlak spacerowy czerwonyWisła Głębce PKP – Wisła Kopydło przez Kobylą (2 h 30 min)

Trasa początkowo prowadzi wyłącznie drogami utwardzonymi, jednak później pojawia się dosyć długi odcinek wiodący przez las. Niezbędne jest więc założenie obuwia turystycznego.

Krzokowa Skała - WisłaSzlak rozpoczyna się przy stacji PKP Wisła Głębce. Idąc w większości asfaltem, docieramy do ul. Turystycznej, a po chwili skręcamy w ul. Spokojną. Przechodzimy przez tory kolejowe i rozpoczynamy podejście drogą prowadzącą w stronę lasu. Można tutaj zrobić krótki postój, gdyż roztacza się stąd ładny widok po okolicy. Utwardzona droga wiodąca przez las doprowadza nas do osiedla Kobyla. Czerwony szlak spacerowy odbija tutaj łagodnie w prawo i po kilkuset metrach łączy się z niebieskim szlakiem turystycznym. Przy najbliższym zakręcie drogi znajduje się Krzokowa Skała. Warto zrobić sobie tutaj postój, zejść na dół i dokładnie ją obejrzeć. Ze szczytu Krzokowej Skały można też podziwiać piękny górski krajobraz. Dalej szlak wiedzie szeroką drogą w dół, ale tuż przed łąką gwałtownie odbija w prawo. Czeka nas tutaj dosyć strome zejście kamienistą, leśną ścieżką. Dalsza droga do Wisły prowadzi prawie w całości przez las. Pod koniec trasy docieramy do ruchliwej ul. Kopydło i skręcamy w lewo. Po chwili marszu napotykamy drogowskaz, przy którym kończy się szlak czerwony, a rozpoczyna zielony, wiodący do dworca PKS.

Szlak spacerowy zielonyWisła Głębce PKP – Wisła Wierchy PKS p. Groniczek (1 h 40 min)

Szlak rozpoczyna się na stacji PKP Wisła Głębce. Trasa wiedzie drogami asfaltowymi i utwardzonymi, a więc można ją pokonać w prawie każdym obuwiu.

Wisła - szlak spacerowyPoczątkowo zielony szlak spacerowy biegnie wspólnie z żółtym i czarnym szlakiem turystycznym. Podążając za znakami szlaków, docieramy do ruchliwej ulicy Głębce, a po kilkuset metrach gwałtownie skręcamy w lewo, w ul. Kasztanową. Czeka nas teraz niezbyt długie, ale dosyć strome podejście drogą asfaltową, które kończy się przy ul. Spacerowej. Zielony szlak odbija tutaj w lewo, rozstając się ze szlakiem żółtym i czarnym. Zaczyna się tu bardzo przyjemny odcinek trasy, gdyż ul. Spacerowa przez długi czas wiedzie grzbietem górskim, z którego roztaczają się wspaniałe widoki. Wędrując szeroką drogą wśród łąk i pól podziwiać można malowniczą panoramę gór otaczających miasteczko. Dalej szlak biegnie wśród zabudowań w dół. Docieramy do ruchliwej ul. Kopydło i skręcamy w lewo. Po kilkuset metrach dochodzimy do przystanku PKS Wisła Wierchy, gdzie kończy się nasza wycieczka.

Szlak spacerowy zielonyWisła Nowa Osada PTTK „Nad Zaporą” – Przełęcz Kubalonka (2 h)

Szlak prowadzi wyłącznie drogą asfaltową, a więc nie wymaga obuwia turystycznego.

Jezioro Czerniańskie w WiśleSpacer rozpoczynamy przy Domu Turysty PTTK „Nad Zaporą” w Wiśle Nowej Osadzie. Podążamy asfaltową drogą przez las i pokonawszy kilkaset metrów docieramy do Jeziora Czerniańskiego i zapory. Roztacza się stąd bardzo ładny widok – górski krajobraz w połączeniu z wodami jeziora wygląda naprawdę imponująco. Dalej szlak prowadzi przez las, krętą i momentami dosyć stromą drogą. Po kilkudziesięciu minutach marszu dochodzimy do Przełęczy Szarculi (763 m n.p.m.), na której mieści się leśny parking. Idąc dalej asfaltem, po kilku minutach docieramy do Przełęczy Kubalonki (761 m n.p.m.). Znajdują się tutaj liczne punkty gastronomiczne, sklepiki z pamiątkami itp. Przy ładnej pogodzie, stając na skraju lasu, z Przełęczy Kubalonki zobaczyć można Tatry.

Szlak spacerowy żółtyWisła Jawornik Hotel Stok PKS – Skolnity (1 h)

Trasa stanowi dojście do czerwonego szlaku spacerowego „Wisła Dworzec PKS – Wisła Oaza PKS przez Skolnity”. Żółty szlak spacerowy jest stromy i wymagający pod względem kondycyjnym. Do jego sprawnego pokonania niezbędne jest obuwie turystyczne.

Wisła Jawornik - szlak spacerowySzlak rozpoczyna się przy przystanku PKS Jawornik – Hotel Stok. Początkowo trasa prowadzi stromą drogą z płyt betonowych, biegnącą wśród zabudowań. Następnie szlak biegnie przez pastwisko, z którego podziwiać można malownicze widoki (uwaga! pastwisko jest ogrodzone i należy liczyć się z możliwością konfrontacji z właścicielem). Dalej droga wiedzie stromo pod górkę przez las. Podejście kończy się na dużej łące, z której wspaniale widać m.in. Soszów Wielki. Warto zrobić sobie tutaj krótki odpoczynek, gdyż zaraz za łąką rozpoczyna się kolejny stromy odcinek wiodący przez las. Podejście na szczęście nie jest długie i wkrótce docieramy do szerokiej drogi, która prowadzi na Skolnity. Żółty szlak spacerowy kończy się tuż pod szczytem góry, gdzie spotyka się ze szlakiem czerwonym. Tym ostatnim możemy zejść do Wisły na dwa sposoby: idąc dalej na południe dojdziemy do przystanku PKS Wisła Oaza, natomiast podążając na północ dotrzemy do Dworca PKS. Uwaga! Schodząc ze Skolnity w kierunku Dworca PKS trudno jest zauważyć odbicie czerwonego szlaku. Szlak skręca w prawo, w słabo widoczną leśną ścieżkę, niedaleko od szczytu góry.

Szlak spacerowy niebieskiWisła Malinka Spółdzielnia PKS – Czarne Fojtula p. Cienków (1 h)

Chociaż szlak prowadzący do Czarnego Fojtula wiedzie drogami utwardzonymi, ze względu na dosyć strome odcinki trasy polecamy założenie obuwia turystycznego.

Cienków - WisłaWycieczkę rozpoczynamy na przystanku PKS Wisła Malinka Spółdzielnia, do którego kursują liczne autobusy z centrum miasteczka. Początkowo szlak prowadzi asfaltem, ale po kilkuset metrach odbija w prawo, w drogę z płyt betonowych. Rozpoczyna się tutaj dosyć stromy odcinek trasy, jednak wraz ze wzrostem wysokości, naszym oczom ukazują się coraz ładniejsze widoki. Niebieski szlak w dużej mierze prowadzi niezalesionym stokiem góry, dzięki czemu swobodnie podziwiać można malowniczy krajobraz. Wkrótce docieramy do miejsca, w którym nasz szlak łączy się z żółtym szlakiem turystycznym, prowadzącym dalej na Cienków Niżni (720 m n.p.m). Warto odbić na moment z niebieskiego szlaku i podejść na szczyt góry, gdyż roztacza się stamtąd piękny widok. Na szczycie mieści się też góralska karczma. Niebieski szlak spacerowy prowadzi dalej cały czas w dół. Po kilkunastu minutach marszu stromą asfaltową drogą, docieramy do przystanku PKS Czarne Fojtula. Można stąd podejść niebieskim szlakiem turystycznym do kaskad Białej Wisełki (około 3 km) lub zejść kilkaset metrów asfaltem do brzegu Jeziora Czerniańskiego.

Szlak spacerowy zielonyWisła Malinka Spółdzielnia PKS – Malinka Centrum PKS (2 h 30 min)

Szlak stanowi dobrą propozycję dla osób lubiących długie, ale niezbyt wyczerpujące wędrówki przez las. Atrakcją trasy jest pięknie usytuowany „Zajazd na Zielonym”.

Zajazd na Zielonym - widokW drogę wyruszamy z przystanku PKS Malinka Spółdzielnia. Początkowo idziemy przez cały czas prosto ul. Fiedorowską, a następnie szeroką, utwardzoną drogą wiodącą przez las. Po kilkudziesięciu minutach marszu docieramy do otwartej przestrzeni i zabudowań – osiedla Wyrch Malinka. W tym miejscu skręcamy w prawo, dochodzimy do budynków i ponownie skręcamy w prawo (Uwaga! Nie idziemy prosto wzdłuż potoku!). Przechodzimy przez mostek nad potokiem i rozpoczynamy strome, ale krótkie podejście przez las. Dalej czeka nas kilkusetmetrowy, leśny odcinek szlaku, kończący się przy szosie. Po chwili docieramy do „Zajazdu na Zielonym”. Warto zrobić tutaj postój, gdyż z tarasu zajazdu roztacza się bardzo ładna panorama. Na tarasie ustawiono ławki i stoliki, a więc można się posilić na świeżym powietrzu. Tuż za zajazdem odbijamy z asfaltu w prawo i podążamy utwardzoną drogą w dół. Po chwili droga gwałtownie skręca w lewo, ale my idziemy dalej prosto, słabo widoczną ścieżką wiodącą przez las. Wkrótce docieramy do szerokiej drogi i skręcamy w lewo. Po kilku minutach marszu wśród zabudowań dochodzimy do ul. Malinka, a następnie do przystanku PKS Malinka Centrum.