Widok ze Skolnity

Wycieczka na Soszów Wielki przez Przełęcz Beskidek

Szlak niebieskiSzlak czarnySzlak czerwony
Cel wycieczki: Soszów Wielki (886 m n.p.m.)
Początek trasy: Wisła Uzdrowisko (PKP)
Koniec trasy: Wisła Uzdrowisko (PKP)
Wejście: szlak niebieski (1 h) + czarny (45 min) + czerwony (45 min)
Zejście: szlak niebieski (1 h 45 min)
Przebieg szlaków: możesz sprawdzić na mapie on-line

Na wycieczkę wyruszamy ze stacji PKP Wisła – Uzdrowisko, przy której rozpoczyna się niebieski szlak turystyczny, wiodący na Soszów Wielki. Mijamy zabytkowy pałacyk Habsburgów, w którym mieści się obecnie PTTK, a następnie idziemy szlakiem wzdłuż rzeki Wisły. Po kilkunastu minutach marszu docieramy do mostu, gdzie skręcamy w lewo i podążamy ul. Jawornik, wśród domów położonych u podnóża gór.

Zameczek myśliwski Habsburgów w Wiśle
Wisła Jawornik - szlak niebieski

Pokonawszy spory kawałek drogi, docieramy do przystanku PKS Jawornik – Hotel Stok, przy którym znajduje się drogowskaz. Rozpoczyna się tutaj czarny szlak turystyczny, prowadzący na Przełęcz Beskidek (45 min). Szlak ten początkowo biegnie wspólnie ze szlakiem niebieskim, jednak po kilkuset metrach asfaltowej drogi szlaki rozstają się. Wybieramy szlak czarny i asfaltową drogą wchodzimy między zabudowania. Początkowo trasa biegnie łagodnie, jednak asfalt szybko się kończy i zaczyna się dosyć strome podejście przez las.

Czarny szlak - Wisła Jawornik
Wisła Jawornik

Dalej szlak prowadzi wśród łąk i pól. Roztaczają się stąd bardzo ładne widoki, warto więc zrobić tutaj postój. Siadając na trawie, można w spokoju cieszyć oczy górskim i wiejskim krajobrazem.

Okolice Wisły Jawornik
Szlak w Wiśle Jawornik

Dalsza droga wiedzie pod górkę, wzdłuż niewielkiego pastwiska. Po kilku minutach marszu ponownie wchodzimy w las, gdzie czeka nas ostatni stromy odcinek przed Przełęczą Beskidek, położoną na wysokości 684 m n.p.m. W tym miejscu kończy się czarny szlak.

Przez przełęcz prowadzi Główny Szlak Beskidzki im. K. Sosnowskiego (szlak czerwony). Podążając nim na północ dojść można do Wielkiej Czantorii i dalej do Ustronia, natomiast idąc na południe dotrzemy na Soszów Wielki, a później na Stożek Wielki.

Czerwonym szlakiem kierujemy się na południe i po chwili marszu rozpoczynamy niezbyt trudne podejście na Soszów Mały (762 m n.p.m.). Dalej droga prowadzi grzbietem górskim przez las. Wkrótce docieramy do schroniska górskiego położonego pod Soszowem Wielkim. Można tutaj zrobić sobie postój i posilić się przed zdobyciem góry. Na szczyt prowadzi czerwony szlak wiodący dosyć stromą drogą, przy której znajduje się Zagroda Lepiarzówka – karczma regionalna, ogródek oraz grill.

Schronisko Soszów
Podejście na Soszów Wielki

Soszów Wielki liczy 886 m n.p.m. i można z niego podziwiać malowniczy krajobraz. Stojąc na szczycie zobaczymy m.in. Wielką Czantorię, Równicę, Orłową, Skrzyczne, Cieślar, Stożek Wielki.

Soszów Wielki - widok
Soszów Wielki - widok

Wracamy do schroniska, przy którym rozpoczyna się niebieski szlak prowadzący do stacji PKP Wisła – Uzdrowisko (1 h 45 min). Podążając nim początkowo schodzimy kamienistą drogą przez las. Następnie przecinamy trasę narciarską, z której roztacza się ładny widok. Pokonawszy dosyć stromy odcinek szlaku mijamy zabudowania i ponownie wchodzimy w las.

Wisła Jawornik - niebieski szlak
Wisła Jawornik - niebieski szlak

Po kilkunastu minutach marszu wychodzimy na otwartą przestrzeń. Droga wiedzie tu wśród malowniczych łąk i pól, dzięki czemu możemy podziwiać piękne krajobrazy. Górskie widoki towarzyszyć nam będą niemalże do miejsca, w którym szlak niebieski spotyka się ze szlakiem czarnym (wchodziliśmy nim na Przełęcz Beskidek).

Wisła Jawornik
Niebieski szlak w Wiśle Jawornik

Do Wisły powracamy niebieskim szlakiem – tą samą drogą, którą wcześniej już szliśmy. Można też podjechać do centrum autobusem z przystanku Jawornik – Hotel Stok.