Widok z Równicy w Ustroniu

Wyciąg krzesełkowy na Palenicę

Licząca 672 m n.p.m Palenica to szczyt położony w Jaszowcu – wypoczynkowej dzielnicy Ustronia. Dolna stacja wyciągu krzesełkowego znajduje się przy ul. Wczasowej. Można tam dojechać samochodem (są dwa parkingi), autobusem PKS, lub dojść pieszo czarnym szlakiem spacerowym. Przy dolnej stacji wyciągu znajduje się Karczma „Palenica” oraz bar.

Palenica - dolna stacja
Palenica - dolna stacja wyciągu

Zimą „Stacja narciarska Palenica” cieszy się oczywiście popularnością wśród narciarzy i snowboardzistów, natomiast latem stanowi atrakcję dla turystów pieszych i rowerzystów – wyciągiem można wozić rowery.

Po kilkunastu minutach jazdy dwuosobowym krzesełkiem, docieramy na szczyt góry, z którego podziwiać można piękną panoramę Jaszowca.

Widok z wyciągu na Palenicę
Wyciąg na Palenicę

Warto udać się na krótki spacer i leśną ścieżką przejść na drugą stronę góry. Ścieżka ta zaprowadzi nas na malowniczą polanę, znajdującą się na przełęczy pomiędzy Palenicą a Orłową.

Polana za Palenicą
Zielony szlak na Orłową

W pobliżu polany przebiega zielony szlak turystyczny, którym można udać się na Orłową – jeden z najbardziej widokowych szczytów w okolicach Ustronia.

Aktualne informacje, ceny i godziny otwarcia wyciągu: www.palenica.ustron.pl