Widok z Równicy w Ustroniu

Wycieczka na Wielką Czantorię

Szlak niebieskiSzlak czerwony
Cel wycieczki: Wielka Czantoria (995 m n.p.m.)
Początek trasy: Ustroń Zdrój (PKP, PKS)
Koniec trasy: Ustroń Polana (PKP, PKS)
Wejście: szlak niebieski przez Poniwiec (2 h 30 min)
Zejście: szlak czerwony (1 h)
Przebieg szlaków: możesz sprawdzić na mapie on-line

Wycieczkę na Wielką Czantorię szlakiem niebieskim rozpoczynamy od stacji PKP i przystanku PKS Ustroń Zdrój. Jak informuje drogowskaz, droga powinna nam zająć 2 h i 30 min. Początkowo szlak biegnie przez peron kolejowy, a następnie asfaltową alejką wśród zabudowań. Tuż za amfiteatrem przekraczamy tory kolejowe, a chwilę później skręcamy w lewo. Czeka nas teraz marsz ciągiem pieszo – rowerowym, prowadzącym wzdłuż Wisły.

Stacja PKP Ustroń Zdrój
Aleja Legionów w Ustroniu

Po kilkuset metrach szlak skręca w prawo i ponownie przechodzi przez tory kolejowe. Roztacza się stąd widok na Małą Czantorię. Dalej idziemy prosto wąską uliczką, a przy jej końcu odbijamy w prawo. Po kilkudziesięciu minutach marszu wśród zabudowań napotykamy drogowskaz, wg którego droga na szczyt zajmie nam 1 h 45 min. Tutaj kończy się utwardzona część szlaku – przechodzimy przez mostek nad potokiem Poniwiec i wchodzimy w las. Podążamy szeroką, kamienistą i dosyć stromą drogą, której pokonanie może być męczące – ten odcinek trasy jest długi.

Niebieskim szlakiem do Poniwca
Niebieski szlak na Czantorię

Po około godzinie marszu szlak znacznie się zwęża. Idąc coraz bardziej stromą ścieżką docieramy do kolejnego drogowskazu usytuowanego na grzbiecie pasma górskiego. Stąd dzieli nas już tylko 15 minut od szczytu Wielkiej Czantorii, na który prowadzi z tego miejsca także czarny szlak. W pobliżu drogowskazu znajduje się punkt gastronomiczny „Koliba na Czantorii” oraz czeskie schronisko turystyczne, w którym można płacić polską walutą.

Koliba na Czantorii
Czeskie schronisko na Czantorii

Podążając szeroką droga wśród drzew, po kilkunastu minutach łagodnego podejścia osiągamy szczyt Wielkiej Czantorii – 995 m n.p.m. Możemy tu odpocząć na drewnianych ławach, posilić się w polskim lub czeskim bufecie (można płacić złotówkami) i obejrzeć panoramę z 29-metrowej, czeskiej wieży widokowej.

Wieża widokowa na Wielkiej Czantorii
Szczyt Wielkiej Czantorii

Wejście na wieżę jest płatne (6 zł), jednak wspaniałe widoki w pełni rekompensują opłatę oraz trudy wędrówki. Z punktu widokowego można zobaczyć malowniczą panoramę okolic Ustronia i Wisły, a także piękne tereny po stronie naszych słowackich i czeskich sąsiadów.

Widok z Wielkiej Czantorii
Widok z Wielkiej Czantorii

Z Wielkiej Czantorii szlaki prowadzą na Soszów (schronisko), Stożek Wielki (schronisko PTTK), Małą Czantorię oraz Tuł, a także do Ustronia. Wybieramy szlak czerwony, który doprowadzi nas do stacji PKP i przystanku PKS w Ustroniu Polanie. Drogowskaz informuje, że trasę tę pokonamy w 1 godzinę (bardzo optymistyczny czas, realnie zejście trwa nieco dłużej). Kamienista droga w dół początkowo nie jest bardzo stroma i po kilkunastu minutach dochodzimy do Polany Stokłosicy (ok. 850 m.n.p.m.).

Polana Stokłosica
Tor saneczkowy - Czantoria

Znajduje się tutaj górna stacja wyciągu krzesełkowego, letni tor saneczkowy, sokolarnia (można zobaczyć ptaki drapieżne), stragany z pamiątkami i punkty gastronomiczne. Polana Stokłosica jest miejscem niezwykle atrakcyjnym, z którego roztacza się bardzo ładny widok na Ustroń i okolice.

Polana Stokłosica
Polana Stokłosica

Czerwony szlak biegnie dalej w dół skrajem lasu, po lewej stronie trasy narciarskiej. Szlak jest momentami stromy, szczególnie uważać trzeba po deszczu, kiedy kamienie i korzenie są śliskie.

Zejście z Czantorii
Czerwony szlak na Czantorię

Nasza wycieczka kończy się na przystanku PKS Ustroń Polana, tuż obok stacji PKP.