Widok z Równicy w Ustroniu

Źródła wód leczniczych

Ustroń otrzymał statut uzdrowiska także z uwagi na bijące w okolicy źródła wód mineralnych i leczniczych.
Ich dobroczynne właściwości znane były miejscowej ludności już w XIX wieku.

Źródło ŻelazisteObecnie w Ustroniu odwiedzić można dwa źródełka: Źródło Żelaziste z 1884 roku oraz Źródło Karola z roku 1916. Znajdują się one na trasie czerwonego szlaku spacerowego (Szlak Źródlany), który zaczyna się przy Urzędzie Miasta.
Źródło Żelaziste może być trudne do znalezienia, jeżeli nie śledzi się uważnie oznaczeń szlaku. Tuż przed ulicą Sanatoryjną trasa schodzi bowiem w dół i przebiega wąską ścieżką pod mostem. Do źródełka dochodzimy leśną dróżką, prowadzącą wzdłuż potoku Gościeradowiec. W okolicy źródełka znajdują się ławki, na których można odpocząć.

Źródło KarolaPodążając dalej Szlakiem Źródlanym, dojść można do Źródła Karola. Jest to jednak spory kawałek drogi, gdyż źródełko znajduje się dosyć daleko od centrum miasteczka. Wody ze źródła używano już w XIX wieku do leczenia ludzi i zwierząt. Podczas I wojny światowej źródło zostało obudowane przez kasjera ustrońskiej kuźni Karola Hoheisela, który sam przekonał się o leczniczych właściwościach bijącej z niego wody. Kasjer umieścił na źródełku tablicę z napisem: „Źródło Karola 1916”.